Dziś – 09.03.2023r., miała miejsce pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Gminy w Goleniowie.

O godzinie 10.00, po stwierdzeniu kworum,  młodzi radni otrzymali z rąk Burmistrza Krupowicza zaświadczenia o wyborze. Po odczytaniu roty, każdy radny wstał i złożył uroczyste ślubowanie.
Następnie, w tajnym głosowaniu Młodzieżowa Rada wybrała swojego Przewodniczącego, którym został Damian Czejda z Zespół Szkół nr 1 w Goleniowie oraz dwóch Wiceprzewodniczących, którymi zostali: Antonina Wróbel z Zespół Szkół nr 1 w Goleniowie i Alan Baszczyński ze Szkoła Podstawowa nr 4 w Goleniowie.
Sekretarzem został Oskar Boba z Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 5.

Przewodniczący bardzo chętnie udzielił dla naszej redakcji swojego pierwszego wywiadu, który prezentujemy poniżej:

Dlaczego i skąd pomysł aby startować do Młodzieżowej Rady ?

-Pomysł kandydatury do rady był niezaplanowany, dowiedziałem się o radzie akurat jadąc z Mamą do domu i przeczytałem jej, że jest coś takiego. Żartem zapytałem, czy może nie wezmę udziału. Mama odpowiedziała, że jak najbardziej to dobry pomysł, więc z tą myślą napisałem do kilku znajomych już o pełną opinie na ten temat i uzyskałem wręcz identyczne odpowiedzi, że jak najbardziej powinienem spróbować. Z ciekawości poszedłem dopytać o szczegóły Pana Marcina Wojciechowskiego, dopytując o szczegóły zadeklarowałem, że wezmę w tym udział. No i tak po wygraniu wyborów znalazłem się w radzie.

Czy spodziewał się Pan wyboru na Przewodniczącego ?

-Deklarując swój udział w wyborach absolutnie nie myślałem o przewodniczącym, pomysł na przewodniczącego narodził się dopiero na wtorkowej organizacyjnej sesji, gdy zostałem wybrany na „tymczasowego” przewodniczącego (za sprawą tego że jestem najstarszy), który ma poprowadzić radę do wybrania już pełnoprawnego przewodniczącego. Wtedy wiedząc, że będę mieć dużo większe szanse na zostanie prowadzącym, zrozumiałem że chce zostać prowadzącym, i że zostanę nim prawie na pewno.

Czy myśli Pan, że połączy pracę w radzie z obowiązkami jakie na ucznia nakłada szkolna edukacja ?

Oczywiście, kandydując do rady wiedziałem na co się pisze i wiedziałem że „zawalenie” szkoły czy niepoprawne wykonywanie swoich obowiązków jako członka rady, nie wchodzi w grę.

Czy ma Pan konkretny plan pracy / działania ? Co by Pan chciał zrobić jako młody radny ?

-Priorytetem dla mnie jest oczywiste udzielenie głosu młodzieży, poza tym w gminie jest bardzo dużo „drobnych” problemów typu brak miejsca dla młodzieży w chłodniejsze dni. Jedna z rzeczy które także chciałbym poruszyć to chociażby zwiększona ilość konkursów sportowych jak i intelektualnych.

Jak ocenia Pan pracę Rady Miejskiej w Goleniowie ? Czy ma Pan swoich faworytów wśród radnych ? Czy któryś jest dla Pana wzorem ?

Ciężko mi określić prace rady, ponieważ przyznaje się, że nie obserwowałem działań rady, na tyle żeby wydać swoją opinie. Z osób które poznałem i mogę coś więcej powiedzieć to zdecydowanie Pani Krystyna Jaworska przewodnicząca rady, która wydaje się osoba miła z naprawdę dobrymi intencjami, a także Pan Wojciech Łebiński, który udzielił mi kilku rad, a na samym początku, jeszcze przed samą sesją, zdecydowanie mi pomógł. Zresztą jeśli mowa o pomocy, którą otrzymaliśmy jako młodzi, a zwłaszcza ja jako przewodniczący, to naprawdę na podziękowania zasługuje, przede wszystkim Pani Monika Jasińska, która niesamowicie nam wszystkim pomogła i na którą mogłem liczyć przez całą sesje, ja ale tak naprawdę wszyscy z rady, chociażby osoby które były w komisji skrutacyjnej. Podziękowania należą się  również Pani Paulinie Kładko-Krześniak, bo także mogłem liczyć na pomoc jeśli czegoś nie wiedziałem. Na tyle na ile poznałem radnych, to zdecydowanie określeniem mojego faworyta jak i zarazem wzoru należy do tak jak wspomniałem Pani Krystyny Jaworskiej, za to jakie wrażenie na mnie zrobiła, bo widać, że ona jak i osoby które wymieniłem naprawdę w nas wierzą i naprawdę chcą udzielić nam pomocy jeśli będziemy jej potrzebować. 

Serdecznie dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za Was młodzieży !

Skład Młodzieżowej Rady Gminy w Goleniowie

Wywiad przeprowadziła: Kamila Chilkiewicz – Piwowarska

Dodaj komentarz