… Jaki powód, czyja wina, czy to skutek, czy przyczyna – Taka gmina?

Spółka Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja została powołana do życia uchwałą nr XI/102/07 Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 29 sierpnia 2007 roku.

03 października 2007 r. ówczesny burmistrz Andrzej Wojciechowski w obecności notariusza i prezesa Zarządu Goleniowskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., wypełniając wolę Rady, podpisał umowę Spółki (Akt Notarialny Repetytorium A numer 4527/2017).

§1

Andrzej Wojciechowski działający w imieniu i na rzecz Gminy Goleniów jako burmistrz Gminy, zwany dalej wspólnikiem, oświadcza, iż zawiązuje Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, działając na podstawie niniejszej umowy, Kodeksu Spółek Handlowych, ustawy z dnia 20.12.1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. Nr 9 poz. 43 z 1997 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 08.03.1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. z późn. zm.)”.

§3

2. Spółka działa na terenie miasta i gminy Goleniów oraz gmin sąsiednich.

§18

Przy sporządzaniu aktu przedłożono uchwałę Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 29 sierpnia 2007 r. nr XI/102/07 w przedmiocie utworzenia Spółki.

Przy sporządzeniu aktu przedłożono uchwałę, ale czy ktoś z obecnych wziął jej treść pod uwagę? Wszystko wskazuje na to, że zapis uchwały mówi jedno, a treść umowy drugie.

§2 uchwały nr XI/102/07 brzmi:

1. Spółkę powołuje się do realizacji zadań własnych gminy w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie zaopatrzenia w wodę i wodociągów, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych.

2. Spółka ma prawo prowadzenia działalności poza sferą użyteczności publicznej zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce komunalnej.

3. Przedmiotem działania spółki będzie zarządzanie i eksploatacja ujęć wody i sieci wodociągowych oraz sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków na terenie miasta i gminy Goleniów.

I tak gminna spółka GWiK obsługiwała nie tylko Gminę Goleniów, do czego został decyzją Rady powołana, ale także Gminy sąsiednie, na co wyraził zgodę burmistrz, całkowicie ignorując wolę Rady.

Stan ten trwał w najlepsze latami.

W tym czasie jeden burmistrz odszedł, drugi burmistrz nastał, skład Rady Miejskiej zmieniał się, Komisja Rewizyjna Rady spraw gminnych spółek nie tykała, Prezes GWiK i Przewodniczący Rady Nadzorczej zasiadali na swych stanowiskach niezmiennie od czasu powstania Spółki.

Nastał jednak rok 2021 i kontrola z NIK, która nie zostawiła na burmistrzu tzw. suchej nitki.

Kontrola wykazała, że Burmistrz nie zawarł porozumienia międzygminnego z Gminą Szczecin w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków dla mieszkańców Załomia oraz porozumień z Gminami Stepnica, Osina, Przybiernów i Maszewo w zakresie wywozu odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych. (akta kontroli str. 1155,1157-1165)

W latach 2018-2020 w Urzędzie nie prowadzono audytów ani kontroli wewnętrznych dotyczących sposobu sprawowania nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi.

We wskazanym okresie Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Goleniowie nie kontrolowała sposobu sprawowania przez Burmistrza nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi.

Burmistrz dopuścił i akceptował fakt, iż Spółki PGK i GWiK prowadziły działalność wykraczającą poza zadania własne Gminy, w tym poza jej obszar administracyjny oraz sferę użyteczności publicznej na rzecz innych podmiotów niż Gmina i jej jednostki organizacyjne, co naruszało przepisy art. 6 ust. 1, art. 7 ust.1 i art, 9 ust. 4 usg oraz art. 9 i 10ugk.

Działania Burmistrza dotyczące analizowania prawidłowości sposobu wynagradzania członków RN Spółki GWiK były nierzetelne.

Dopuszczono, aby w latach 2018-2020 członkom RN wypłacono zawyżone wynagrodzenia o 47,5 tys. zł.

Wynagrodzenia nie były naliczane zgodnie z postanowieniami uchwały Wspólników Spółki z 19 czerwca 2017 r. w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń członków Rady Nadzorczej GWiK.

Jakie znane ogółowi mieszkańców nazwiska wchodzą w skład Rady Nadzorczej Goleniowskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., dodamy Spółki w 100 % należącej do Gminy Goleniów?

Są to:

a) Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego,

b) Paweł Bartoszewski – były doradca burmistrza ds. GPP, obecny pracownik Urzędu Marszałkowskiego i działacz stowarzyszenia Rock Hard Ride Free, który bez owijania w bawełnę pisze, że “Rampa Kolesiów” zaprasza do “tancbudy z piwem” (przyp. red. chodzi o Rampę Kultura, która stanowi własność Gminy Goleniów w zarządzie Goleniowskiego Domu Kultury ).

Oczywiście obecna Rada Miejska do dnia dzisiejszego nie podjęła dyskusji nad „Wystąpieniem Pokontrolnym” Najwyższej Izby Kontroli.

Rada nie podjęła dyskusji, więc nie wyciągnęła wniosków i nie zobligowała burmistrza do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych, z jednoczesnym informowaniem Rady i Wspólnoty Samorządowej o efektach.

Historię zarządzania Gminą Goleniów można podsumować słowami Elżbiety Pieńkowskiej byłej minister infrastruktury i rozwoju w rządzie Donala Tuska – “Sorry, mamy taki klimat” .

 

(red.)

Wystąpienie Pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli

 

Dodaj komentarz