O miłości szlacheckiej i filozofii po góralsku

Luty na spotkaniach i wykładach w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zapowiada się naprawdę ciekawie. Wśród tematów m.in. miłość szlachecka oraz filozofia po góralsku.

Lutowy cykl rozpocznie Zamkowy Wieczór Książęcy, który poświęcony będzie starożytności. Gospodarze – dr Wojciech Kral oraz dr Andrzej Wątorski – wspólnie ze swoim gościem, Januszem Kucharczykiem, doktorem nauk humanistycznych w zakresie filozofii oraz magistrem filozofii klasycznej, eseistą i tłumaczem, poszukają odpowiedzi na pytanie: czy epoka sprzed trzech, a nawet tylko dwóch tysięcy lat ma nam coś do zaoferowania? Spotkanie pt. Starożytność dzisiaj, czyli ile antyku mamy w sobie odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 6 lutego w Sali Literackiej. Początek o godz. 16.

14 lutego zapraszamy na wykład z naszego nowego cyklu Oblicza Zamku. Tematem, jak w walentynki przystało, będzie miłość. Spotkanie zatytułowane „Jest powszechnie wiadomym, że ja siostrzenicę Wielmożnego Pana, pannę Louise von Dewitz kocham …”, czyli o miłości szlacheckiej na Pomorzu w XIX w. poprowadzi dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Start o godz. 17 w Sali Literackiej Zamku.

W lutym nie zabraknie też Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką. Tym razem poświęcone będą aktywności fizycznej, zdrowiu i poczuciu szczęścia, a gościem będzie Bogusław Mamiński, olimpijczyk, lekkoatleta, wicemistrz świata i Europy, wielokrotny mistrz Polski, zdobywca wielu złotych medali, organizator corocznego biegu „Biegnij Warszawo”, twórca ośrodka szkolenia mistrzowskiego pod auspicjami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, inicjator międzynarodowego Biegu o Bursztynowy Puchar w Międzyzdrojach. Na wykład zapraszamy 22 lutego o godz. 17:30 do Sali Literackiej.

Dwa dni później, czyli 24 lutego, odbędzie się Szczeciński Salon Poezji. Opowieści i legendy góralskie ks. Józefa Tischnera i Wandy Czubernatowej zaprezentują Małgorzata Chryc–Filary i Zbigniew Filary, aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie. Spotkanie pt. Filozofia po góralsku: humor i mądrość spod polskich Tatr rozpocznie się o godz. 17:30 w sali Kina Zamek.

Bilety na zamkowe spotkania i wykłady kosztują 10 zł. Można je kupić na stronie bilety.zamek.szczecin.pl, a także w kasie Zamku (wejście A z Dużego Dziedzińca, I piętro) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego).

 

Informacja zamek.szczecin.pl

Podobny artykuł

Zamek Szczeciński zaprasza.

Dodaj komentarz