UWAGA ALERT POGODOWY !

Uwaga Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zwraca uwagę na trudne warunki pogodowe!

Nadchodząca noc będzie ze znacznymi spadkami temperatury Cold faceod -23°C, -20°C na północnym wschodzie do -7°C, -6°C na południu kraju‼
W południowej połowie kraju oraz na Wybrzeżu miejscami opady śniegu. Na płd.- zach. prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm.

IMGWmeteo wydał ostrzeżenia przed:
Palec wskazujący skierowany w prawosilnym mrozem,
Palec wskazujący skierowany w prawoopadami marznącymi,
Palec wskazujący skierowany w prawozawiejami i zamieciami,
Palec wskazujący skierowany w prawointensywnymi opadami śniegu.

Uważajcie na siebie i zwracajcie uwagę na innych.

Uwaga: od niedzieli silny mróz, zawieje śnieżne i intensywne opady śniegu nawet do pół metra!
Najbliższe dni obfitować będą nad Polską w bardzo dynamiczną pogodę, pełną niebezpiecznych zjawisk, takich jak intensywne opady śniegu, dające przyrost pokrywy śnieżnej niemal o pół metra, zawieje śnieżne, marznący deszcz, czy silny mróz.
Jeszcze dziś w nocy Polska pozostawać będzie pod wpływem klina wyżowego, który przyniósł bezchmurną pogodę nad znaczny obszar kraju. Brak chmur nad północno-wschodnią połową Polski spowoduje w nocy znaczny spadek temperatury, która minimalne wartości osiągnie na Podlasiu do -23°C.

Na południu kraju zacznie zaznaczać się z kolei strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, która przez najbliższe dni odpowiadać będzie za występowanie intensywnych opadów śniegu w południowej Polsce. Duża ilość śniegu w połączeniu z porywistym wiatrem będzie powodować bardzo trudne warunki, zwłaszcza na drogach. Najwięcej śniegu spadnie w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Śląsk. Tam od niedzielnego poranka do wieczora w poniedziałek spadnie miejscami do 35-45 cm śniegu. Nieco mniejsza suma opadów śniegu prognozowana jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie – do 30 cm.

Opadom śniegu towarzyszyć będzie silniejszy wiatr, osiągający w porywach okresami do 65 km/h i powodujący zawieje, a miejscami również zamiecie śnieżne oraz znaczne ograniczenie widzialności. Na krańcach południowo-wschodnich już od niedzieli opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz marznący, powodujący gołoledź, więc na drogach może zrobić się bardzo ślisko.

Pogoda uspokoi się dopiero we wtorek, ale od środy powrócą znów silne mrozy, więc na całkowitą stabilizację nie możemy liczyć w najbliższym czasie.

Od niedzieli informacje prasowe z aktualną sytuacją pogodową oraz informacją o przyroście pokrywy śnieżnej będą wysyłane co 3 godziny.

Informacja i grafika :  https://imgw.pl/  i  https://rcb.gov.pl/

 

(red.)

Dodaj komentarz