Koncepcja ZERO WASTE – uczmy najmłodszych jak pomóc naszej planecie.

Co można zrobić z niepotrzebnych rzeczy? Czy warto dodawać rodzeństwu używane ubrania? Jak wytwarzać mniej śmieci? Te i wiele innych zagadnień z tematyki zero waste omawiane jest podczas spotkań edukacyjnych prowadzonych przez PGK Goleniów z dziećmi w gminnych szkołach i przedszkolach.

Na zajęciach poruszamy kwestię czym jest filozofia „Zero Waste”. Zdaniem Doroty Dunikowskiej – inspektora ds. ochrony środowiska w PGK Goleniów, dzieci i młodzież są uczone, że na świecie produkowanych jest z roku na rok coraz więcej odpadów i jaki wpływ ma to na środowisko.

Opowiadamy, jak to wpływa na glebę, powietrze, rzeki i jeziora. Wspominamy dzieciom również jak śmieci które lądują w wodzie wpływają na zwierzęta. Przedstawiamy również pomysły co można zrobić, aby tych odpadów produkować mniej biorąc pod uwagę nawet najprostsze rozwiązania tj. zabieranie na zakupy własnej torby, niepakowanie owoców i warzyw w jednorazowe torebki, korzystanie z butelek filtrowanych. Na zajęciach pokazujemy również przykładowe rzeczy, które można zrobić z odpadów – dodaje Dorota Dunikowska.

Czym jest zero waste? Zasada 5R:

  1. REFUSE, czyli ODMAWIANIE pierwsza zasada, mówiąca o odmowie przyjmowania/ kupowania rzeczy, które po chwili wyrzucimy do kosza np. słomki, opakowania jednorazowe, jednorazowe torby, próbki produktów.
  2. REDUCE, czyli OGRANICZANIE polega na kupowaniu jedynie przedmiotów które są nam potrzebne i o dokonywaniu świadomych zakupów, bez powielania liczby produktów, którymi się już dysponuje oraz kupowania na zapas.
  3. REUSE, czyli PONOWNE UŻYCIE mówi o korzystaniu z produktów wielokrotnego użytku, a także niepozbywaniu się rzeczy, które mają potencjał do wtórnego wykorzystania.
  4. RECYCLE, czyli PRZETWARZANIE, SEGREGOWANIE zasada właściwej segregacji odpadów, których wytworzenia nie byliśmy wstanie uniknąć oraz korzystania z produktów o możliwościach ponownego przerobu.
  5. ROT, czyli KOMPOSTOWANIE ostatni krok pozwala wykorzystać roślinne odpady i kuchenne resztki w celu wytworzenia naturalnego nawozu.

Jest również dodatkowa zasada tj. REPAIR, czyli NAPRAWIAJ zasada mówiąca o tym, ze wiele przedmiotów można zwyczajnie naprawić tak, jak to robiło się kiedyś i nie ma potrzeby ich wyrzucać, co jak się okazuje nie jest wcale takie oczywiste dla młodego pokolenia.

Zajęcia ze szczególnym uwzględnieniem powyższych zasad prowadzone są od ubiegłego roku. Po wakacjach, PGK rozpocznie kolejną turę spotkań edukacyjnych.

PGK nie jest odpowiedzialne za dworzec

Kamila Chilkiewicz – Piwowarska

Dodaj komentarz