Choroby nie znają granic – nie przywoź produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

  • Przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego z zagranicy jest reglamentowany i wiąże się z graniczną kontrolą weterynaryjną.

  • Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt.

  • Nielegalny przewóz zagrożony jest grzywną lub wszczęciem postępowania karnego.

Wakacje w pełni. Wracamy z zagranicznych urlopów i czasami przywozimy do kraju różnego rodzaju smakołyki. Musimy przy tym pamiętać, że wwożenie do Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie) podlega ścisłym procedurom i kontroli weterynaryjnej. Produkty takie mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt, co grozi wprowadzeniem do UE chorób zwierzęcych.

Wjeżdżając na terytorium UE trzeba pamiętajmy, aby w bagażu osobistym nie przewozić konkretnych produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do własnej konsumpcji:

  • mięsa i produktów mięsnych (mięso, wędliny, tłuszcz zwierzęcy, kiełbasy, konserwy mięsne, ciasto nadziewane mięsem lub zawierających mięso, makarony (jeśli zawierają mięso lub mleko), sosy, zupy itp.;

  • mleka i produktów mlecznych (mleko, jogurt, śmietana, twaróg, kefir, sery, masło, mleko skondensowane, lody itp.;

  • karmy dla zwierząt domowych zawierającej mięso lub mleko (karma dla zwierząt domowych, zabawki do żucia dla psów).

Przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie) z zagranicy wiąże się z graniczną kontrolą weterynaryjną.

Przepisy unijne określają konkretne zasady obrotu w odniesieniu do przesyłek osobistych zawierających produkty pochodzenia zwierzęcego:

  1. Żadna ilość mięsa i podrobów jadalnych, produktów mleczarskich (w tym makaronów, pieczywa cukierniczego, warzyw przetworzonych, o ile zawierają mięso lub mleko) nie może zostać wprowadzona na terytorium Unii Europejskiej bez przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej.

  2. Dopuszczony jest przywóz do 2 kg łącznej wagi, mleka początkowego w proszku, pokarmu dla niemowląt i specjalnych środków spożywczych wymaganych ze względów medycznych, o ile produkty te nie wymagają chłodzenia do czasu otwarcia, stanowią pakowane produkty firmowe przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej konsumentowi końcowemu oraz opakowanie jest nienaruszone, chyba że jego zawartość jest w danej chwili w użyciu.

  3. W odniesieniu do produktów rybołówstwa dopuszczony jest przywóz wypatroszonych świeżych lub obrobionych produktów do 20 kg lub odpowiadających wadze jednej ryby, w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa.

  4. W odniesieniu do produktów przeznaczonych do karmienia zwierząt dopuszczalny jest przywóz wyłącznie specjalnej karmy dla zwierząt domowych wymaganej ze względów medycznych, pod warunkiem, że ilość przywożonej karmy nie przekracza 2 kg, przywożone produkty nie wymagają chłodzenia do czasu otwarcia, produkty stanowią pakowane produkty firmowe przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej konsumentowi końcowemu oraz ich opakowanie jest nienaruszone, chyba że jego zawartość jest w danej chwili w użyciu.

Osoba przewożąca takie produkty musi wyrzucić je do specjalnych pojemników na przejściu granicznym. Są one przechowywane, transportowane i niszczone zgodnie z przepisami dotyczącymi produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

Niezgłoszenie takich produktów może grozić grzywną lub wszczęciem postępowania karnego.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej  w Szczecinie

 

 

Inny ciekawy artykuł

Interwencja Poselska w Goleniowie Posła Brauna

Dodaj komentarz