W piątek 30 czerwca Wielkie Otwarcie tunelu w Świnoujściu

W najbliższy piątek planowane jest udostępnienie tunelu do ruchu pod rzeką Świną w Świnoujściu. Przejazd w tunelu z wyspy Wolin na wyspę Uznam odbywać się będzie  z dozwoloną prędkością 50 km/h i zajmie 3-4 minuty.

Przestrzegania przepisów będzie pilnował odcinkowy pomiar prędkości zamontowany tuż przed wjazdem. Kończy się pewien czas niemocy oraz krach kłopotów mieszkańców odciętego od świata skrawka polskiej ziemi.

Tunel w Świnoujściu
Tunel w Świnoujściu

    

Szczególnie mieszańcy oraz pracownicy pracujący w tym mieście odczują różnicę nie mówiąc o turystach. Życie ich  nie było usłane różami, na promy często były wielogodzinne kolejki.

W dawniejszych latach

W dawniejszych latach , w godzinach nocnych kiedy były jeszcze tak zwane tramwaje wodne nie było możliwości przeprawy.  Sporym problemem były sztormy, które całkowicie odcinały ruch promowy.  Dlatego miasto musiało powołać podwójnie cześć niezbędnych dla funkcjonowania zakładów i instytucji na prawobrzeżu i lewobrzeżu. Straż Pożarna. Pogotowie Ratunkowe to tylko dwa przykłady jednostek, które musiały funkcjonować  po jednej i drugiej stronie miasta Świnoujście. Można powiedzieć, że rozpoczyna się nowa era w życiu miasta i jego mieszkańców, kończąca czas niemocy  budowy tego tunelu. O samej idei budowy takiej przeprawy i potrzebie jej wybudowania w mieście , mówiono w zasadzie od początku przyłączenia miasta do Polski. Głośno zaczęto mówić o możliwości budowy w latach rządów PO-PSL.  Lecz potrzeba budowy tego tunelu przegrała z  jak twierdzą mieszkańcy z “ważniejszą inwestycją” czyli tunelem w Gdańsku. Sprawa inwestycji w Gdańsku wywołała sporo kontrowersji i plotek. Wielu specjalistów uzasadniało bardziej istotną budowę tunelu do Świnoujścia, niż jak mówiono budowę przeprawy skracającej czas dojazdu na lotnisko  pewnemu prominentnemu politykowi.

A jednak można

W 2015 roku kiedy nastąpiły zmiany polityczne w kraju. Sprawa ruszyła z kopyta, rząd wraz z miastem , które nie było wstanie zrealizować tej inwestycji pozyskali fundusze z UE . (Na które składają się podatnicy z krajów UE w tym z Polski).  17 września 2018 roku zawarto umowę na budowę tunelu pod Świną z wykonawcą inwestycji czyli konsorcjum firm PORR S.A. /Gülermak. Gdzie inwestorem budowy tunelu jest Gmina Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Jest to niewątpliwe jeden z przykładów na to, że samorząd może współpracować z rządem pod warunkiem, że tego chce dla dobra mieszkańców . W przeciągu 6 lat powstała inwestycja, która nie była możliwa do realizacji przez ponad 70 lat.

 

Andrzej Bugajski

Foto : Mateusz Grzeszczuk

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

 

Wcześniejsze artykuły

 

Już 25 czerwca pojedziemy tunelem pod Świną ?

Tunel pod Świną – prace wykończeniowe

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz