Niemcy to od lat największy rynek eksportowy dla firm z Pomorza Zachodniego. Czy jesteśmy w stanie jeszcze bardziej zaspokoić potrzeby tamtejszej gospodarki? Zdecydowanie tak, tylko wielu przedsiębiorców jeszcze nie wie, jak zaplanować ekspansję eksportową. Dla wielu firm równie ciekawym kierunkiem może być Półwysep Arabski. Centrum Inicjatyw Gospodarczych Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza na bezpłatne seminaria nt. rynku niemieckiego i arabskiego. Ta wiedza może tylko pomóc przy rozpoczęciu nowej biznesowej przygody.

– Więcej niż co czwarty produkt tworzony na Pomorzu Zachodnim, a sprzedawany na rynki zagraniczne, trafia do Niemiec. To najlepiej pokazuje, jak ważnym partnerem handlowym dla naszych przedsiębiorców są firmy za Odrą. Eksport to dla naszego biznesu naturalny kierunek rozwoju, dlatego tak ważne jest pogłębianie wiedzy o zagranicznych rynkach, nawet tych wydawałoby się egzotycznych, jak w krajach Półwyspu Arabskiego. Wspieranie ekspansji gospodarczej, to jedno z działań, które przekładają się na rozwój regionalnej gospodarki – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Rynek arabski

Czym charakteryzują się rynki w krajach arabskich? Co można eksportować do Arabii Saudyjskiej, Kataru, Kuwejtu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Jak zawierać umowy z kontrahentami i reklamować się na Półwyspie Arabskim, jakich różnic kulturowych możemy się spodziewać? To tylko niektóre z kwestii, które przybliży zachodniopomorskim przedsiębiorcom seminarium poświęcone rynkowi arabskiemu, które odbędzie się 14 listopada w Szczecinie. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane przykłady sukcesów i porażek polskich firm, nie zabraknie więc rad – jakich błędów unikać by odnieść sukces.

Rynek niemiecki

Drugie seminarium skupi się na możliwościach ekspansji zachodniopomorskich firm sektora MŚP na rynek niemiecki. Zaplanowane na 15 listopada w Koszalinie szkolenie przybliży wiedzę o tym jakie są korzyści i formy prowadzenia biznesu w Niemczech, jak uzyskać lub potwierdzić kwalifikacje zawodowe, jakie są różnice w opodatkowaniu? Eksperci wskażą również gdzie szukać potencjalnych kontrahentów i jak zmienią się przepisy o oddelegowaniu pracowników w 2020.

Jeśli chcesz wziąć udział w seminarium należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej Centrum Inicjatyw Gospodarczych  i przesłać go na adres [email protected] . Działanie realizowane jest w ramach projektu „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020.

Dodaj komentarz