O historii Pomorza Zachodniego, legendach, turystyce dyskutowali uczestnicy spotkania w Cedyni. W Refektarzu Klasztoru Cedynia, odbyło się spotkanie regionalistów pod tytułem „Nadodrzański Dziki Zachód” w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2022. Wydarzenie koordynowane było przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, a organizatorami były Gmina Cedynia oraz Muzeum Regionalne w Cedyni.
Goście mieli okazję wysłuchać licznych prelekcji związanych z historią, legendami oraz turystyką regionu zakola Dolnej Odry, a ponadto zwiedzili wystawę prac plastycznych stworzonych przez uczniów Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Cedyni pt. : „Moja gmina Cedynia” oraz wystawę prac plastycznych prezentujących legendy naszego regionu, stworzone przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej. Prezentowana była również bogata kolekcja pocztówek i przedmiotów związanych z Nadodrzańskim regionem pod tytułem: “Małe okna czasu, czyli zakole Odry na pocztówce”, wystawa była stworzona przez pasjonata naszego regionu Pana Bartosza Choruży.
W przerwach między prelekcjami goście mogli skosztować pysznych kanapek oraz ciast przygotowanych przez pracowników COKiSu.
Na Pomorzu Zachodnim jest wiele atrakcyjnych miejsc położonych daleko od bałtyckich plaż. Oprócz bogatej w historię ziemi cedyńskiej można zwiedzać Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Gryficach, Park Miniatur Latarni w Dziwnowie, wieże widokową w Ińsku czy muzeum elektryczności w Maszewie oraz Pojezierze Drawskie pełne tajemnic.
W trakcie konferencji Łukasz Szeląg mówił o wykorzystaniu historii jako magnesu przyciągającego turystów chcących zobaczyć polskie morze.
Za zdjęciach: Michał Potapiński, dyrektor COKiS oraz Adam Zarzycki, burmistrz Cedyni, Łukasz Szeląg, przybyli goście.
Kamila Chilkiewicz – Piwowarska