Zasady przewozu leków przez granicę

– Pacjent może zabrać ze sobą leki, które przyjmuje, a informację o tym jakie leki i ile może zabrać otrzyma w ambasadzie i na stronach rządowych danego państwa.
– Przywozisz leki z innego państwa – możesz to zrobić w ilości do pięciu najmniejszych opakowań danego leku.
– Nie wolno przesyłać leków w paczkach lub listach.

Podróżni przyjeżdżający do Polski z produktami leczniczymi na własne potrzeby nie muszą posiadać na ten przywóz zgody Prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (UPLWMPB). Warunkiem jest aby mieli ze sobą maksymalnie pięć najmniejszych opakowań  takiego leku.
Jeśli jednak potrzebujesz przewieźć środki odurzające, czy substancje psychotropowe na własne potrzeby lecznicze będziesz potrzebował określonych dokumentów.

Czy mogę wysłać lekarstwa?

Zwolnienie z uzyskania zgody Prezesa UPLWMPB (Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych) nie dotyczy przesyłek pocztowych i kurierskich, co oznacza że taka forma przywozu produktów leczniczych na własny użytek jest niedozwolona.
Zabronione jest przesyłanie „produktów medycznych” zarówno za granicę, jak i do Polski w przesyłkach pocztowych między osobami fizycznymi.

Jakie leki i w jakich ilościach mogę wywieźć z Polski?

Podróżni wyjeżdżający z Polski za granicę mogą zabrać ze sobą jedynie produkty lecznicze na własny użytek, w ilościach potrzebnych na czas podróży i pobytu za granicą (szczegółowe normy ilościowe określają przepisy poszczególnych krajów). Informacje takie podróżny może uzyskać np. w ambasadzie lub na stronach rządowych danego państwa.

Informuje Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

 

Inny ciekawy artykuł

Wreszcie wszyscy się połączyli

 

Dodaj komentarz