W internecie pojawiły się już pierwsze zdjęcia  blankietów mandatowych z wystawionymi nowymi mandatami. Z jednej strony patrząc, być może tak drastyczne podwyżki wpłyną na tych, którzy mają tzw. twardą stopę. Być może nauczymy się wszyscy jeździć ” po norwesku” , czyli wolno i to poniżej prędkości nakazanych na znakach.  Być może, że nasze statystyki przestaną wskazywać jako główną przyczyną wypadków nadmierną prędkość. Czas pokaże.

Wprowadzone kilka lat temu przepisy, ostro traktujące nietrzeźwych za kierownicą, miały doprowadzić do całkowitego wyeliminowania kierujących “po spożyciu”. Założenie było słuszne, ale wystarczy prześledzić publikowane przez nas statystyki KPP w Goleniowie aby zobaczyć kogo głównie dotyczą zatrzymania. W przeważającej części są to osoby prowadzące pojazdy jak nie po “głębszym”, to “po ziole”.

Teoretycznie kara powinna mieć charakter wychowawczy, ale czy powinna być taka sama dla każdego?
Dla wielu mandat w wysokości takiej jak na publikowanym zdjęciu będzie ogromną nauczką – biorąc pod uwagę to, że znaczna część społeczeństwa nawet tyle nie zarabia miesięcznie. Dla zarabiających powyżej wielokrotności średniej krajowej i mających odpowiednie “koneksje i układy” taka kwota, to “jak splunąć”.
Gdzie w takim wypadku pojawia się rola kary sprawiedliwej i współmiernej do ciężaru i czynu wykroczenia?

Ktoś pewnie powie, że każdego trzeba traktować równo, a pirat niech cierpi. Różne są przyczyny przekroczenia prędkości, a przecież można było wziąć przykład krajów, w których za wykroczenia drogowe karze się procentowo w stosunku do rocznych dochodów.
W takim wypadku kara 5% rocznych dochodów jest równie uciążliwa dla każdego, i biednego, i bogatego.
Być może jakaś instytucja zwróci uwagę na nieproporcjonalność kar i zacznie dążyć do sprawiedliwego traktowania “winowajców” wykroczeń drogowych.
Póki co nasi rządzący nie popisali się “sprawiedliwym” tokiem rozumowania, chyba że nie chodzi o to aby zadbać o bezpieczeństwo na drogach, ale o kasę.
Jak zapowiedział rząd – kaska z mandatów ma iść na budowy dróg.
Jak “dobrze pójdzie” będziemy mieć autostrady, po których poruszać się będą “elyty”, bo zwykły zjadacz chleba będzie spłacał zaciągnięte na mandaty kredyty.

Andrzej Bugajski

 

Foto internet FB

Statystyki

Podobny artykuł

Od dzisiaj noga z gazu – mandaty po nowemu

 

 

Dodaj komentarz