Szkolenie z Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia

GAZ, GAZ, GAZ!!! Sceny jak z filmu akcji, ale dla żołnierzy to codzienność. Szkolenie logistyków również może wyglądać spektakularnie. Zwłaszcza kiedy szkolą się żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. 

Na terenie Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko 1 Pomorska Brygada Logistyczna przeprowadziła szkolenie z Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia, w którym udział wzięli żołnierze z jednostek podległych 1BLog: 3 Batalionu Logistycznego z Glewic k. Goleniowa oraz 52 Batalionu Remontowego i 11 Batalionu Ewakuacji Sprzętu z Czarnego.

Podczas szkolenia w Drawsku żołnierze Pomorskiej Jedynki doskonalili umiejętności oraz nabywali wiedzę pod kątem działania w terenie skażonym, a ich celem było opanowanie sytuacji po napotkaniu skażonego terenu, jego przetrwanie oraz likwidacja skażeń. 

Ćwiczyli zarówno w warunkach pozorowanych, a także w sposób możliwie najbardziej zbliżony do rzeczywistej sytuacji skażeń. W trakcie zajęć żołnierze 1BLog wykorzystywali ćwiczebno-bojowe środki trujące (odczynnik RT- na bazie iperytu) oraz imitatory skażeń. 

Pierwszy etap koncentrował się na obsłudze indywidualnych środków ochrony przed skażeniami oraz prawidłowego użycia zestawów i pakietów do likwidacji skażeń, a także przyrządów rozpoznania skażeń chemicznych i promieniotwórczych. Tu również w atmosferze skażonej logistycy sprawdzili dopasowanie i  szczelność masek przeciwgazowych. Najważniejszym momentem było jednak pokonanie odcinka skażonego terenu i likwidacja skażeń, co było celem głównym zajęć.

Szkolenia i treningi to nie tylko ważna część przygotowania żołnierzy do działania w czasie kryzysu i wojny, ale także dowód Ich poświęcenia i gotowości do realizacji zadań w każdych warunkach.

Duma i satysfakcja gwarantowane, bo założone przez 1 Pomorską Brygadę Logistyczną cele szkoleniowe zostały osiągnięte! W tym miejscu wyrazy podziękowania należą się  żołnierzom Poligonowego Ośrodka Szkolenia z OPBMR CSB Drawsko, którzy przygotowali teren skażony na potrzeby ćwiczenia i wykonanie całkowitą likwidację skażeń.

kpt. Justyna Kwiatkowska

ZDJĘCIA: kpr. Anna Wolska

 

Za relację dziękujemy

#muremzapolskimmundurem

 

 

 

Ważna informacja

 

Wybory 2023 – Sprawdź gdzie będziesz głosować

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz