Jestem autorem ulotki i biorę za jej treść całkowitą odpowiedzialność …

W ostatnich dniach mieszkańcy wybranych goleniowskich ulic dostali ulotkę. Ulotka jak powiedział nam Pan Burmistrz Tomasz Banach ma charakter informacyjno–edukacyjny i zostanie dostarczona do każdej skrzynki pocztowej na terenie miasta i gminy Goleniów.

Krótko przybliżymy treść w/w ulotki. Na pierwszej stronie u góry najbardziej w oczy rzuca się informacja, że  od września nie będą odbierane odpady komunalne. Kolejno możemy przeczytać, iż obecne wpływy z opłaty śmieciowej od mieszkańców do budżetu Gminy Goleniów wynoszą jedynie 5 mln złotych, a rzeczywisty koszt odbioru i wywozu śmieci to 13.5 mln.

Nie trzeba być matematykiem szkoły wyższej aby obliczyć, iż w tym segmencie brakuje gminie 8.5 mln aby móc zrealizować zadanie. Czytając uważnie pierwszą stronę przedmiotowej ulotki natkniemy się również na pytanie; co dalej ?, a kolejno na odpowiedz … we wrześniu służby komunalne przestaną odbierać śmieci …

Generalnie rzecz ujmując sprawa barku pieniędzy na gospodarkę śmieciową jest bardzo poważna. Jednak poważniejsze wydają się słowa Burmistrza Banacha, który w dniu 07.07.21r. podczas rozmowy z nami powiedział, że: ( … )  Burmistrz Krupowicz obawiając się możliwości przekroczenia dyscypliny finansów publicznych, z przyczyn braku funduszy na cel jakim jest gospodarka odpadami komunalnymi nie podpisze nowej umowy z PGK, ani z żadną inną firmą na wykonanie w/w zadania ponieważ nie będzie na to posiadał odpowiednich środków. Fundusze które zostały zabezpieczone w budżecie na ten cel starczą jedynie do sierpnia 2021r.

Zapytaliśmy Pana Burmistrza Banacha, czy ma jakiś plan B na rozwiązanie patowej sytuacji odpowiedział: ( … ) Wszystkie propozycje złożyłem Radnym na sesji Rady Miasta w dniu 28 kwietnia br. Dotyczyły one zmiany stawki, zmian do regulaminu, sposobu naliczania. Nie zostały one przez Radę przyjęte więc czekam na ruch radnych oraz ich pomysł na rozwiązanie problemu.

Zapytaliśmy więc co w przypadku, gdy Radni nie podejmą tematu lub zwyczajnie nie zagłosują po myśli Burmistrza ? ( … ) Wówczas scenariusz jest jeden od połowy września przestajemy obsługiwać mieszkańców w przedmiocie odbioru i wywozu odpadów – mówi Burmistrz Banach.

Czy Radni podejmą temat ? Czy poczują się do odpowiedzialności za zaistniała sytuację ?

Będziemy Państwa informować na bieżąco.

(red.)

Dodaj komentarz