Większość z nas zdaje sobie sprawę jak istotną rolę odgrywa woda w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Aby cieszyć się zdrowiem i wigorem dorosły człowiek powinien pić od 1.5 do 2l  wody dziennie. Rodzi się więc pytanie dotyczące wyboru tej najbardziej optymalnej tak aby przy jednoczesnym zachowaniu zdrowych proporcji nie nadwyrężyć zbytnio domowego budżetu.

Kranówka czy Butelkowa

Do niedawna kranówka mogła pozostawiać wiele do życzenia, bywała mętna, przebarwiona lub pachniała chlorem. Od kilku lat jednak  woda z polskich kranów woda jest smaczna i można ją spożywać bezpiecznie. Woda wodociągowa znajduje się bowiem pod ścisłym nadzorem sanepidu, a jej jakość regulują przepisy – dokładnie te same, które obowiązują producentów wody butelkowanej. Częstotliwość kontroli jest powiązana z wielkością przesyłu i długością sieci.

W Goleniowie jak wynika z najnowszych analiz GWiK mamy wodę na bardzo wysokim poziomie jeśli chodzi o zdatność do picia. Mimo to większość z nas nadal nie docenia ekologicznych, ekonomicznych i zdrowotnych korzyści płynących z zastępowania „kranówką”  wody butelkowanej.

plik – analiza GWiK  – . SzB 45, 14.01.21 – MP

Woda z plastiku a feee …

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad rzeczywistym składem wody butelkowej. Niestety, aktualna sytuacja prawna nie nakłada na producentów obowiązku jednoznacznego znakowania oraz opisywania swoich produktów. Często na butelkach z wodą spotyka się mylące opisy na przykład naturalna woda źródlana, naturalna woda mineralna itp. Jeśli chcemy wiedzieć, jaką wodę pijemy, powinniśmy odczytać sumę rozpuszczonych w niej substancji. Jednak to nie wszystko. Producent nie informuje konsumenta w jakich warunkach woda była magazynowana ani transportowana, a to jest kluczowe. Wyobraź sobie tylko sytuacje w której woda w butelce plastikowej stoi kilka godzin na słońcu czekając na rozładunek w upalny letni dzień. Nie trzeba być z zawodu chemikiem aby zdać sobie sprawę z tego ile substancji toksycznych wpływa do naszego organizmu w momencie spożycia takiej cieczy.

Prosto z kranu ZDROWO, TANIO i EKOLOGICZNIE

W naszym kraju nie istnieje, powszechny system zbiórki i ponownego użycia butelek plastikowych. Na nasz rynek trafia co roku ok 4,5 miliarda plastikowych opakowań po napojach. Ponownie wykorzystywanych jest 1,1 mld, a pozostała część ok. 80%, zaśmieca w lasach, ląduje na wysypiskach śmieci albo w piecach. Wyprodukowanie jednej butelki wiąże się z emisją 0,5 kg dwutlenku węgla do atmosfery, jej rozkład zaś trwa około 500 lat.

Pijąc wodę prosto z kranu nie ponosimy żadnych ukrytych kosztów takich jak transport, magazynowanie czy marketing. Pamiętaj o tym zanim za nim po raz kolejny sięgniesz z półki sklepowej plastik wypełniony płynem.

( red.)

Dodaj komentarz