Kolejna alternatywa dla DZIECI z Dysfunkcjami

To co Państwu zaprezentuję w niniejszym artykule, często – bardzo niesłusznie – kojarzy się jedynie ze szkołą specjalną.

Rodzic/Opiekun, słysząc to określenie zazwyczaj odruchowo uruchamia tzw. mechanizm wyparcia twierdząc, że jego dziecko nie jest „ułomne” i absolutnie nie pozwoli na to aby zostało postrzegane jako inne lub gorsze tylko dlatego, że „ jakiś specjalista” stwierdził, iż co nieco pod względem norm rozwojowych odbiega od grupy.

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – tak brzmi pełna nazwa dokumentu,  uprawnia dziecko do korzystania z pełnego, zindywidualizowanego pakietu wsparcia terapeutycznego. Jest to swoistego rodzaju przepustka, która otwiera alternatywą wsparcia rozwojowego dla małego człowieka, nakładając tym samym na placówkę edukacyjną, do której uczęszcza dziecko, szereg niezbywalnych obowiązków.

Kto wydaje orzeczenie ?

Należy pamiętać, iż w/w dokument, wydaje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka ( uwaga, uprawnienia do orzekania mają jedynie poradnie państwowe ).

Czy orzeczenie równoznacznie jest z umieszczeniem dziecka w szkole specjalnej ?

ABSOLNIE NIE !

Dokument precyzyjnie określa jakie formy pomocy ma zapewnić placówka edukacyjna do której uczęszcza dziecko. Nie ma to najmniejszego znaczenia czy dziecko korzysta z edukacji publicznej czy prywatnej.  Bowiem, na podstawie w/w orzeczenia każde przedszkole / szkoła otrzymuje powiększoną subwencję oświatową ( nawet do 5 tyś zł ), po to aby zapewnić uczniowi wszystkie terapeutyczne formy wsparcia, których wymaga.

Kto może wnioskować o wydanie orzeczenia ?

O wydanie dokumentu ma prawo wnioskować każdy rodzic/prawny opiekun, jeśli podczas badania dziecka specjalista wskazał dysfunkcje. Po wpłynięciu wniosku oraz kompletu wymaganych dokumentów, dyrektor placówki powołuje komisję do spraw orzecznictwa. W skład komisji wchodzą wymienieni przez ustawodawcę specjaliści, jednak w posiedzeniu komisji ma prawo uczestniczyć również rodzic, który winien otrzymać pisemne zawiadomienie.

Dlaczego warto uczestniczyć w posiedzeniu komisji ?

Pamiętaj drogi Rodzicu, iż to TY jesteś adwokatem własnego dziecka. To TY znasz je najlepiej. To Ty i tylko TY jesteś w stanie wskazać wszystko to czego nie pokażą żadne papiery, ani nie wskaże badanie. Twoje zdanie może być kluczowe i wnieść bardzo dużo do rozstrzygnięcia przy wydawaniu decyzji oraz określenia jakie konkretnie formy wspomagania terapeutycznego są odpowiednie dla Twojej pociechy.

 

Mam orzeczenie i co dalej ? . . .  o tym już w następnym artykule.

Jeśli masz pytania dodatkowe zachęcamy do kontaktu z nami [email protected] z zaznaczeniem dla XYZ …

 

Zapraszamy również  do lektury wcześniejszych artykułów poświęconych świadczeniom na rzecz dzieci:

 

Płacz i płać

W Gminie Goleniów Nie Trzeba Płacić Za Terapie Dzieci

Bezpłatna Wizyta u Fizjoterapeuty w Gminie Goleniów

WWRD Gdzie w Gminie Goleniów

Co Musi OPS

Nawet 5 tyś subwencji oświatowej na rehabilitację dziecka

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

wasza … XYZ

 

 

 

 

Dodaj komentarz