Tych spraw dotyczących OC i AC mogłeś nie wiedzieć

Obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz dobrowolna polisa AC mogą być zakupione u wybranych ubezpieczycieli, którzy prześcigają się w oferowaniu bardziej opłacalnych produktów. Wybór nie jest łatwy, jednak warto nieco zgłębić wiedzę na temat tych ubezpieczeń – co warto wiedzieć o OC i AC, i jak wybrać najlepszą ofertę? Oto kwestie, o których zdecydowanie warto pamiętać!

Co brane jest pod uwagę przy wyliczeniu wysokości OC – podstawowe składniki

Na wysokość kwoty za ubezpieczenie OC składa się kilka stałych czynników – przy wyliczeniu brane są przede wszystkim kryteria takie jak:

  • Wiek kierowcy – w polskim prawie uznaje się osobę w wieku od 18 do 25 lat za młodego kierowcę, znajdującego się w grupie zwiększonego ryzyka wypadków drogowych i stłuczek, przez co składka OC może być nawet dwa razy wyższa niż u starszych, bardziej doświadczonych na drodze osób.
  • Jak długo kierowca posiada prawo jazdy – osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 2 lata są traktowane od razu jako młodzi kierowcy, bez względu na swój wiek.
  • Historia ubezpieczeniowa kierowcy – posiadanie auta w przeszłości zarejestrowanego na siebie ma wpływ na koszt OC.
  • Pojemność silnika pojazdu – im większa, tym z wyższą składką OC będzie musiał liczyć się kierowca.

Kalkulacja zależna jest często od wielu szczegółów, czasem zmiana rodzaju napędu w wyliczeniu może sprawić, że kwota znacząco się zmieni, dlatego też przy zakupie dobrze jest udać się do doradcy specjalizującego się w polisach OC, by znalazł najoptymalniejsze rozwiązanie i ofertę. Jeżeli takie ubezpieczenie będzie zbyt wysokie, zawsze można rozłożyć je na kilka płatności.

oc-na-pol-roku.jpg

Nietypowe czynniki, wpływające na koszt ubezpieczenia OC – o tym mogłeś nie wiedzieć!

Ubezpieczalnie przy ustalaniu wysokości składek dla danego pojazdu, biorą pod uwagę naprawdę sporo wytycznych, a o części z nich mało osób wie. Część towarzystw ubezpieczeniowych do tych wytycznych zaliczać może nawet kolor samochodu – argumentacja w tym temacie opiera się na wielu raportach, które udowadniają, że np. samochody w kolorze brązowym i szarym najczęściej ulegają wypadkom czy stłuczkom. W konsekwencji posiadacze np. szarych samochodów czasem mogą liczyć na wyższą cenę OC niż ci posiadający czerwone czy perłowe pojazdy. Nie jest to jednak powszechnie spotykana praktyka, wiele zależy od indywidualnych zaleceń i kryteriów ubezpieczalni. Wpływ mają również informacje na temat miejsca użytkowania pojazdu, np. średnia cena OC w większym mieście wojewódzkim może być wyższa o nawet kilkaset złotych niż w miasteczku poniżej 50 tys. mieszkańców.

Czy da się podzielić ubezpieczenie OC na kilka płatności?

Nierzadko płatność roczna za OC sięga od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych jednorazowej składki, co może być dość obciążające dla domowego budżetu. Dużym udogodnieniem jest rozłożenie płatności na dwie raty, co w rezultacie umożliwia wykupienie ubezpieczenia na pół roku. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają również zakupienie polisy w czterech ratach, co sprawia, że płatność nie staje się tak dokuczliwa, szczególnie w sytuacjach, gdy ubezpieczenie wynosi kilka tysięcy złotych. Więcej na temat OC na pół roku możemy przeczytać między innymi tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/oc-na-pol-roku-dla-kogo-to-dobre-rozwiazanie/587.html.

Jakich szkód nie obejmuje ubezpieczenie OC?

Choć zakres ubezpieczenia OC wydawać się może oczywisty, okazuje się, że nie dla wszystkich taki jest – w rezultacie kierowcy zgłaszają najróżniejsze szkody związane z autem, jednak ubezpieczalnia bezwzględnie je odrzuca. Dla przykładu, ubezpieczenie OC nie obejmuje m.in zgłoszenia zaginięcia gotówki, dokumentów czy zbiorów kolekcjonerskich przewożonych w aucie w momencie stłuczki, czy wypadku, a także szkód w przewożonych ładunkach na zlecenie innego podmiotu, z wykluczeniem sytuacji, gdzie odpowiedzialność za ten wypadek ponosi właściciel drugiego pojazdu, który brał udział w wypadku.

Ubezpieczenie AC – o tym mogłeś nie wiedzieć

Polisa ubezpieczeniowa AC to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które posiadają auto o dużej wartości rynkowej, i które obawiają się kosztów w razie jego uszkodzenia, stłuczki czy kradzieży. Umowa polisy AC powinna być jednak dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta, z uwagi na zróżnicowaną wartość samochodu, a także zagrożenia, z jakimi liczy się kierowca. W umowie polisy AC warto zwrócić uwagę na takie pojęcia jak m.in. wybór wariantu naprawy przy szkodzie, która definiuje, czy po szkodzie otrzymamy gotówkę na naprawę, czy też ubezpieczalnia zajmie się naprawą od początku do końca. Ważny jest również zapis o tzw. zmniejszeniu sumy ubezpieczenia, co oznacza, że wypłata odszkodowania pomniejszy kwotę, na którą auto jest ubezpieczone. W umowie warto zwrócić też uwagę na określenie minimalnej kwoty, na jaką może zostać zgłoszona szkoda pojazdu – zwykle jest ona nie mniejsza niż 500 zł. W Internecie można znaleźć systemy porównujące najlepsze oferty, również te, które można podzielić na raty – kalkulator OC bez podawania danych pokazuje propozycje polis, wraz z dokładną informacją dotyczącą systemu ratalnego, co znacznie ułatwia poszukiwania.

Artykuł Sponsorowany

Profilaktyka 40 Plus – przebadaj się za darmo

Dodaj komentarz