Co musisz wiedzieć o kontach bankowych ?

Istnieje kilka rodzajów kont bankowych, które różnią się od siebie głównie przeznaczeniem. Warto wiedzieć nieco więcej na ich temat, co z pewnością pomoże dokonać odpowiedniego wyboru. Przekonaj się, kiedy wystarczy Ci konto osobie, a w jakich przypadkach lepiej zdecydować się na rachunek oszczędnościowy. Dowiedz się także, czym charakteryzują się konta firmowe oraz walutowe.

Podział kont bankowych

Konta bankowe najczęściej dzielą się na:

  • rachunki osobiste,
  • rachunki oszczędnościowe,
  • rachunki walutowe,
  • rachunki firmowe.

Różnią się one przede wszystkim przeznaczeniem oraz charakterystyką. Zanim otworzysz konkretne konto bankowe, dowiedz się więcej na temat każdego z nich.

Czym jest konto osobiste?

Jest to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj konta. Bywa nazywany także rachunkiem osobistym, bieżącym lub ROR-em (rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym). Mogą go założyć osoby fizyczne. Jego głównym celem jest realizacja podstawowych transakcji związanych z wypłatami, wpłatami, przelewami oraz płatnością kartą.

ROR daje swobodny dostęp do zgromadzonych pieniędzy. Właściciel takiego konta może nimi dysponować praktycznie bez ograniczeń, chyba że ustanowi limity dotyczące np. wypłat z bankomatów czy płatności kartą.

Wiele banków umożliwia prowadzenie konta osobistego bez dodatkowych opłat, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Najczęściej dotyczą one np. liczby transakcji dokonanych kartą płatniczą.

Zastanawiasz się, ile można mieć kont bankowych w różnych instytucjach finansowych? Nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie. Oznacza to więc, że możesz założyć wiele kont w różnych bankach, co także ma swoje korzyści. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do pieniędzy nawet wtedy, gdy jeden rachunek ulegnie awarii lub zostanie poddany pracom modernizacyjnym.

Co trzeba wiedzieć o koncie oszczędnościowym?

Takie konto, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczone do gromadzenia oraz pomnażania oszczędności. Ma ono zazwyczaj wyższe oprocentowanie niż ROR osobisty, jednak trzeba liczyć się także z ograniczeniami dotyczący np. liczby darmowych wypłat czy przelewów.

Konto to jest oddzielone od głównego rachunku, co ułatwia oszczędzanie. Dzięki wyższemu oprocentowaniu od zgromadzonej na nim kwoty są naliczane odsetki. Musisz jednak liczyć się z tym, że zyski z takiego konta jest najczęściej bardzo niski.

Konto oszczędnościowe to świetne rozwiązanie dla osób, które dysponują nadwyżką środków finansowych i chcą je odłożyć, ale jednocześnie pragną mieć do nich dostęp w razie, gdyby okazały się bardzo potrzebne na nieprzewidziane wydatki.

Czym wyróżnia się konto walutowe?

Konto to jest przeznaczone do gromadzenia oraz zarządzania obcą walutą bez konieczności przeliczania jej na złotówki. Wszystkie transakcje odbywają się np. w euro lub dolarach, co jest korzystniejsze dla właściciela konta. Taki rodzaj rachunku jest wybierany przede wszystkim przez osoby, które pracują lub uczą się za granicą i potrzebują dostępu do obcej waluty. Bardzo często na takie konto decydują się również przedsiębiorcy.

To musisz wiedzieć o koncie firmowym

Jest to rachunek bankowy przeznaczony dla przedsiębiorców. Mogą go założyć wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą bez względu na jej rodzaj. Warto wiedzieć, że konto firmowe zakładane jest także przez takie podmioty, jak fundacje, stowarzyszenia, a nawet kościoły. Pozwala ono na przejrzyste oraz wygodne rozliczanie różnych transakcji.

Założenie konta firmowego pozwala przede wszystkim oddzielić finanse przedsiębiorstwa od prywatnych środków. Ułatwia to zarządzanie nimi, kontrolowanie wydatków, a także wszelkie rozliczenia z urzędem skarbowym i innymi instytucjami.

Prowadzenie konta firmowego najczęściej jest nieco droższe niż w przypadku rachunku osobistego. Wiele banków oferuje jednak przedsiębiorcom dodatkowe usługi oraz produkty, które mają zachęcić do otwarcia rachunku. Porównaj konta firmowe na rankomat.pl i wybierz takie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jakie jeszcze rodzaje kont można wyróżnić?

Oprócz omówionych rodzajów rachunków bankowych wyróżnia się także konta młodzieżowe oraz studenckie. Pierwsze z nich są przeznaczone dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Bardzo często ich prowadzenie jest bezpłatne, a rodzic ma kontrolę nad wszelkimi transakcjami na rachunku. Takie konta są przystosowane do potrzeb młodych ludzi i pozwalają im poznać świat bankowości. Założenie takiego rachunku to świetne rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, którzy mogą kontrolować wydatki swoich pociech.

Konta studenckie są przeznaczone dla osób w wieku od 18 do 26 lat. Ich nazwa jest myląca, gdyż do ich otwarcia najczęściej nie jest konieczny status studenta. Zazwyczaj wyróżniają się one brakiem opłat lub niskimi prowizjami.

Konto bankowe jest obecnie praktycznie niezastąpione. Dzięki różnym rodzajom rachunków można z łatwością dopasować je do indywidualnych potrzeb. W zależności od tego, czego oczekujesz, możesz zdecydować się na otwarcie konta osobistego, oszczędnościowego, walutowego lub firmowego. Także młodzież od 13. roku życia może zapoznawać się w ten sposób ze światem bankowości.

Artykuł sponsorowany

Wodociągi Zachodniopomorskie sprawdzają hydranty

 

 

Dodaj komentarz