Przewodnik – Ulga na powrót do kraju

 

  • Ulga na powrót skierowana jest do osób, które dokonają zmiany rezydencji podatkowej z zagranicznej na polską.
  • Podatnicy powracający do kraju mają prawo do nieopodatkowanej kwoty 85.528 zł

  • Z ulgi na powrót w Zachodniopomorskiem skorzystało dotychczas 267 podatników.

Podatnicy powracający do kraju mają prawo do nieopodatkowanej kwoty 85.528 zł pod warunkiem zmiany rezydencji podatkowej z zagranicznej – na polską, czyli w wyniku przeniesienia miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podatnik podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Prawo do zwolnienia wymaga spełnienia kilku warunków.

Dla kogo

Ulga przysługuje obywatelom Polski, osobom posiadającym Kartę Polaka lub obywatelstwo innego kraju Unii Europejskiej czy państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Możesz skorzystać z ulgi na powrót, jeżeli osiągasz dochody:

  • z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy;
  • z umowy zlecenia;
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo, na zasadach ogólnych oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

Kluczowym czynnikiem wpływającym na przyznanie ulgi jest okres, w jakim podatnik nie mógł być mieszkańcem Polski. Ulga na powrót dotyczy bowiem jedynie tych osób, które przez co najmniej ostatnie trzy pełne lata kalendarzowe pracowały i odprowadzały podatki poza terytorium Rzeczpospolitej, nim przeprowadziły się do naszego kraju. Pod uwagę brane są miejsca zamieszkania w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej, Australii, Republice Chile, Państwie Izrael, Japonii, Kanadzie, Meksykańskich Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Republice Korei, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Ulga przysługuje wyłącznie co do takich podatników, którzy miejsce zamieszkania przenieśli na terytorium RP od 2022 r.

Na czym polega

Z ulgi można skorzystać w czterech kolejno następujących po sobie latach, licząc od początku roku, w którym podatnik zmienił miejsce zamieszkania lub od następnego roku.

Ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Jakie zeznanie powinienem złożyć

Złóż zeznanie:

  • PIT-37 – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika (np. z umowy o pracę, emerytury);

  • PIT-36 – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy lub inne przychody bez pośrednictwa płatnika;

  • PIT-36L – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane podatkiem liniowym;

  • PIT-28 – jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy).

– z załącznikiem PIT/O (informacja o odliczeniach).

Ulga na powrót w Zachodniopomorskiem

Z ulgi na powrót w Zachodniopomorskiem skorzystało dotychczas 267 podatników.

 

Małgorzata Brzoza

www.zachodniopomorskie.kas.gov.pl


Przewodnik​_dla​_podatnika​_-​_ulga​_na​_powrót.pdf 1.49MB

Inny ciekawy artykuł

Kiedy nowe stacje na MOP Przybiernów S3

Dodaj komentarz