Upamiętnienie rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Goleniowie.

Dnia 1 wrzenia o godzinie 11.00, mieszkańcy naszego miasta zebrali się, aby wspólnie upamiętnić i oddać cześć wszystkim ofiarom II Wojny Światowej.

Dlaczego tak ważne jest, abyśmy dziś o tym rozmawiali i pamiętali ? Dlatego, że historia ma moc przypominać nam o błędach przeszłości i nauczyć nas pokory do rzeczywistości.  – podkreślił w swoim przemówieniu Arkadiusz Guziak Radny Powiatu Goleniowskiego.

W przemówieniu radny zaapelował o pokojowe rozwiązywanie konfliktów, dialog międzynarodowy i poszanowanie suwerenności państw. Zaznaczył również, że agresja militarystyczna prowadzi do ogromnych cierpień ludzi. Ponadto, poprosił o modlitwę za ofiary przeszłych i obecnych konfliktów oraz wyraził nadzieję, że świat będzie dążył do pokoju, zrozumienia i współpracy.

-Dzisiejsza nasza obecność jest gestem i wyrazem sprzeciwu przeciwko wszelkiej agresji . Pierwszy września dobrze, aby kojarzył nam się ze świętem, pójściem po raz pierwszy do szkoły. Niestety w naszej historii jest to tragiczna data – powiedział wice burmistrz Miasta i Gminy Goleniów Pan Tomasz Banach.

Pan Burmistrz podziękował również wszystkim biorącym udział w uroczystości za to, że potrafią, bez względu na poglądy, czy spory polityczne, od wielu już lat, być razem w tym, ważnym dniu dla Polski i Polaków.

Mieszkańcy mieli również sposobność zobaczyć oryginalny Order Wojenny Virtuti Militari, zaprezentowany przez radną Powiatu Goleniowskiego panią Teresę Chodyko.

Zaprezentowany order to najwyższe odznaczenie państwowe wręczone jej tacie panu Wiktorowi Chodyko, za Zasługi Na Polu Chwały 1944.

Na zdjęciu Order Wojenny Virtuti Militari nadany panu Chodyko za zasługi na Polu Chwały 1944r.

(red.)

Foto: Marinero

1 września o godzinie 4.42 w 1939 r. . WOJNA!!!

Dodaj komentarz