Metoda płyt Yumbo to jedna z metod budowy dróg, w oparciu o płyty drogowe prefabrykowane z żelbetonu, wielootworowe. Płyty ustawia się na utwardzonym gruncie gdzie układa się je jedną obok drugiej oraz utwardza się na gruncie, tworząc tym samym jednolitą powierzchnię drogową.

Jest to jedna z tańszych metod budowy dróg utwardzonych charakteryzująca się się szybkim tempem budowy w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowy dróg.

Jednak, jak w przypadku każdej metody budowy dróg, istnieją wady i ograniczenia. W przypadku metody płyt Yumbo, jedną z głównych wad jest to, że droga,  a raczej płyty mogą się  rozsunąć i kruszyć się, zwłaszcza na terenach o podmokłym gruncie, gdzie grunt jest bardziej niestabilny.

Taka sytuacja jest na ul. Topolowej w Lubczynie, która została wybudowana metodą płyt Yumbo na podmokłym gruncie. Po 19 latach użytkowania, płyty uległy rozsunięciu i uszkodzeniu, co powoduje, że droga jest teraz w złym stanie. Przyczyną takiej sytuacji może być właśnie niestabilność gruntu, która wpłynęła na trwałość betonowych płyt drogowych oraz słaba jakość żelbetonu z których płyty wykonano

Ulica Topolowa w Lubczynie została wybudowana w 2004 roku, więc już ma ponad 19 lat. Na przestrzeni tych lat, warunki na drodze i wokół niej uległy zmianie, co mogło wpłynąć na trwałość betonowych płyt drogowych. Być może konieczne jest przeprowadzenie naprawy lub modernizacji drogi, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę kierowców oraz pieszych, zważywszy na to, że droga ta , nie tylko służy jako jeden z dojazdów do posesji ale również do plaży. Na stan drogi zwracamy uwagę władzom naszej gminy.

W twej chwili droga znacznie lepiej wygląda na zdjęciach niż jest jest stan rzeczywisty.

Andrzej Bugajski

Dodaj komentarz