W pierwszym semestrze roku szkolnego 2022/23, w większości szkół Gminy Goleniów, zostały przeprowadzone próbne egzaminy ósmoklasistów.

Mimo licznych próśb kierowanych, zarówno do zarządców placówek oświatowych, jak i Burmistrza informacje dotyczące wyników są utajniane.

Jedynie trzy szkoły zechciały podać nam dane. Reszta dyrektorów jednogłośnie stwierdziła, iż podzielenie się zestawieniami statystycznymi godzi w ustawę dotyczącą ochrony danych osobowych ( mniemamy, iż kompletnie nie wiedzą czym są dane osobowe, a czym dane statystyczne).

Dlaczego dyrektorzy z takim uparciem utajniają wyniki ? 

Powód bardzo prosty, próbne egzaminy ósmoklasistów, w części matematycznej w naszej gminie, wyszły katastrofalnie.

Z danych pozyskanych od nauczycieli, rodziców oraz uczniów wiemy, iż wyniki z części matematycznej, w naszej gminie, oscylują na poziomie 30%., humanistycznej 40% -50%, językowej 50% – 60%.

O ile w części humanistycznej oraz językowej noty były przyzwoite, tak część matematyczna ewidentnie wskazuje na żenująco niski poziom umiejętności matematycznych.

Tu należy się zastanowić czyich umiejętności? Czy mamy tak mało inteligentne matematycznie dzieci, czy raczej tak mało kompetentnych nauczycieli? A może dyrektorzy placówek zbyt słabą wagę przywiązują do rzeczy ważnych, rozproszeni w pogoni za medialną karierą i robieniem edukacyjnego show?

Jedno w tym wszystkim jest pewne. Z przeprowadzonego badania wynika, iż około 50 %  goleniowskich ósmoklasistów korzysta z korepetycji, gdyż jak twierdzą rodzice, szkoła nie spełnia swoich powinności i nie jest w stanie nauczyć tego czego sama później wymaga. Główne specjalizacje płatnych lekcji dodatkowych to matematyka oraz języki obce.

Dlaczego w tak rozwiniętej edukacyjnie gminie, rodzice muszą nadwyrężać domowy budżet płacąc ( koszt korepetycji to około 80 zł – 150 zł za 45 min. ) za to co winno być wpojone dzieciom w ramach podstawy programowej ? Dlaczego nikt z odpowiedzialnych za proces edukacyjny w naszym mieście nie chce pochylić się nad prawdziwym edukacyjnym problemem ?

Czy w szkole naprawdę nie chodzi o szkolę, czy raczej w szkole o tą szkołę chodzić powinno najbardziej ?

Pewne rzeczy oświatowe dzieją się poza Panią

Kamila Chilkiewicz – Piwowarska

 

Dodaj komentarz