Polka – w ścisłej czołówce kobiet w energetyce w Europie

Polka – Agnieszka Spirydowicz dziś w Brukseli w ścisłej czołówce najważniejszych kobiet w energetyce w Europie Woman in Energy award 2023. W tym jakże zmaskulinizowanym środowisku ważne jest pokazanie, że głos kobiet jest liczącym się stanowiskiem. Wygrała ANASTASIA-MARIA MOSCHOVI – Greczynka, która jako Inżynierka materiałowa wprowadzająca innowacje energetyczne do swojego kraju. Przedstawicielka polskich kobiet Agnieszka Spirydowicz jest przykładem kobiety nomen omen energetycznej, oddanej swojemu powołaniu i skłonnej do bardzo efektywnej pracy. Skupia wokół siebie nie tylko kobiety, potrafi zapalić do twórczej pracy wszystkich niezależnie od płci, doświadczenia zawodowego ale też spojrzenia na świat.

Jak sama mówi „Polska jest krajem przemysłowym opartym na węglu, w którym energia jest zmonopolizowana przez przedsiębiorstwa, w których dominują mężczyźni zwłaszcza w zarządach . Bardzo trudno jest to przełamać i wprowadzić społeczności energetyczne oparte na zielonej energii. To jest to, co robię. Procesy przebiegają zbyt wolno i nie pozwala to na obniżanie szkodliwych emisji powodujących zmiany klimatyczne, które możemy dziś odczuć nie tylko we Włoszech, Hiszpanii ale i w Polsce. Ale wciąż Polska może być Zielona i odnosić sukcesy, kiedy zrozumiemy, że prawdziwy problem systemu energetycznego jest w naszych głowach, a nie w Technologii. Wierzę, że Regiony węglowe mogą zostać przekształcone z wielkim sukcesem, tym bardziej, że istnieje duży potencjał ich rozwoju oparty na dotychczasowych doświadczeniach energetycznych. Gdy zaczynaliśmy zieloną transformację w regionie, obecnie pozornie skonfliktowanym zarówno z Czechami jak i Niemcami z powodu Kopalni Węgla Kamiennego Turów w Bogatyni, byłam jedną z 2-3 kobiet w salach konferencyjnych dotyczących energetyki. Teraz, pracując w społecznościach budujących zieloną energetykę i tworząc jedną z Polskich Dolin Wodorowych, jestem dumna, że doszłam tak wysoko i podziękować tym którzy mnie wspierają , zwłaszcza swojemu zespołowi.”

Agnieszka prywatnie jest pasjonatką koni i tej pasji stara się poświecić swój wolny czas, którego jednak ma mało. Pracuje nad tworzeniem społeczności energetycznych w Polsce i nie tylko, rozwija Dolnośląską Dolinę Wodorową i wspiera regiony węglowe w procesie transformacji. Jest tez aktywnym uczestnikiem platformy regionów węglowych przy UE, a także wspiera zmianę sektora ciepłownictwa. A przy tym jest skóra do pomocy i stara się zawsze znaleźć złoty środek. I to jest jej tajna broń!

„Energia dla odbudowy Ukrainy” – 15. Baltic Business Forum

Dodaj komentarz