Pożar w jednym z zakładów w Goleniowskim Parku Przemysłowym

Goleniów, 8 czerwca 2023 r. – Wczesnym rankiem do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Goleniowie wpłynęło zgłoszenie o groźnym pożarze instalacji retortowni ruchu ciągłego w jednej z firm zlokalizowanych na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego w Łozienicy.

Po otrzymaniu alarmu, strażacy niezwłocznie przystąpili do akcji, kierując na miejsce zdarzenia pierwsze zastępy. Na miejscu zastano już rozwinięty pożar na 5. piętrze retortowni, gdzie produkowany jest węgiel drzewny. Pracownicy zakładu próbowali samodzielnie ugasić pożar, jednak sytuacja wymagała profesjonalnego zaangażowania strażaków.

Pierwsze działania ratownicze skupiły się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wprowadzeniu dróg oddechowych i aparatury ochrony dla strażaków, którzy podjęli się walki z ogniem na palącym się piętrze. Dodatkowo podano jeden prąd wody, skierowany w natarciu na retortę. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru, wyłączono zasilanie na całej linii produkcyjnej oraz odłączono sąsiadujący piec, instalację gazową i dostęp do silosu, w którym gromadzi się pył drzewny.

Kolejne etapy działań ratowniczych polegały na skierowaniu dwóch prądów piany ciężkiej w natarciu na palący się węgiel wewnątrz retorty. Jednocześnie strażacy rozpoczęli gaszenie pożaru na niższych piętrach, na które ogień się rozprzestrzenił. Dodatkowo podano jeden prąd wody w celu obrony drugiej retorty i linii produkcyjnej znajdującej się w pobliżu ognia. Palący się węgiel w retorcie został ugaszony poprzez zalanie zbiornika wodą. Po konsultacji z dyrektorem zakładu podjęto decyzję o wydobyciu węgla przez dół retorty, przy udziale ciężkiego sprzętu i pracowników zakładu. Cały czas podawano również dwa prądy wody od góry, przez klapy wentylacyjne, na palący się węgiel wewnątrz. Temperatura i stan retorty były monitorowane za pomocą kamery termowizyjnej.

Do akcji gaśniczej skierowano imponujące siły i środki. Sześć zastępów straży pożarnej zostało skierowanych na miejsce zdarzenia, w tym jednostki PSP Goleniów oraz Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Goleniów, która zabezpieczyła największe siły. Ponadto, w akcji brali udział ochotnicy z OSP Lubczna oraz OSP Rurzyca .

Dzięki szybkiej i profesjonalnej reakcji straży pożarnej oraz współpracy z pracownikami zakładu, pożar został skutecznie opanowany. Trudna i niebezpieczna sytuacja wymagała od strażaków odwagi, umiejętności i poświęcenia. Ich akcja pozwoliła uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się pożaru i potencjalnych strat materialnych oraz ludzkich.

Pożar w retortowni ruchu ciągłego w Goleniowskim Parku Przemysłowym w Łozienicy jest przypomnieniem o niezwykle ważnej roli, jaką pełnią strażacy w naszym społeczeństwie. Ich gotowość do działania i poświęcenie są niezastąpione w sytuacjach awaryjnych, zapewniając ochronę i bezpieczeństwo dla nas wszystkich.

 

Dariusz Schacht/Janek AI

 

foto: mł. asp. Dariusz Schacht

 

Więcej informacji na fb Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie

 

 

Inny ciekawy artykuł

Mieszkańcu Gminy Goleniów OCEŃ BURMISTRZA I RADĘ

 

Dodaj komentarz