Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych.

Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa.

Negatywne doświadczenia z OFE, konieczność odkładania pieniędzy z każdej wypłaty oraz brak perspektywicznego myślenia o emeryturze wśród Polaków sprawiły, że zaledwie co trzeci pracownik oszczędza w ramach PPK.

Kto zostanie w programie po czterech latach jego trwania ? Na pewno ci, którzy nie będą wystarczająco zmotywowani, aby się z niego wypisać. Nie jest to jednak trudne, bo wystarczy tylko złożyć pisemną deklarację u swojego pracodawcy.

Główną zaletą PPK są dopłaty od państwa i od pracodawcy. Z naszej pensji na rachunek PPK trafia 2 proc. kwoty, natomiast pracodawca dokłada kolejne minimum 1,5 proc. Dodatkowo można liczyć na państwowe wsparcie, czyli 250 zł premii powitalnej, a potem co roku na kwotę 240 zł.

Jeśli jednak ktoś nie ma ochoty na partycypacje w projekcie, musi ponownie złożyć deklarację rezygnacji. Najbliższy autozapis odbędzie się już w marcu 2023 roku.

Zmiany na Fali to już pewniak

Dodaj komentarz