Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II – już jutro – ONLINE

Spotkanie online 23 marca, godz. 11.00.

Linki do transmisji: poprzez zamkowy kanał YT: https://www.youtube.com/watch?v=5ZJkJBwU8tU oraz stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa. Sygnał realizacyjny zapewni TVP Info.

W Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego zostanie zaprezentowanych siedem arcydzieł, specjalnie użyczonych przez Muzea Watykańskie, które dotychczas nie były eksponowane w Polsce.

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum - "Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską", Fra Angelico
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum – “Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską”, Fra Angelico

To przede wszystkim: „Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską” Fra Angelica, „Święty Mateusz z aniołem” Guida Reniego, „Uczynki miłosierdzia” Olivuccia di Ciccarellego, „Odkupiciel” Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, „Święta Trójca z martwym Chrystusem” Ludovica Carracciego, „Madonna z Dzieciątkiem” Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i „Obserwacje astronomiczne” Donata Cretiego.

Po raz pierwszy zostanie też pokazany najnowszy i jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji – obraz przedstawiający „Tronującą Madonnę z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów” autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.

O dziełach tych opowiedzą: kardynał Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury; dr Barbara Jatta, dyrektor Muzeów Watykańskich; prof. Wojciech Fałkowski dyrektor Zamku Królewskiego; Beata Gadomska, kuratorka wystawy; Michał Sobieraj, kierownik Działu Edukacji.

Od 23 marca na stronie internetowej www.zamek-krolewski.pl i na Facebooku https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa będzie można poznać włoskie arcydzieła, odbyć wirtualny spacer, posłuchać wykładów i obejrzeć filmy poświęcone włoskim arcydziełom.

Wystawa ma być spotkaniem z niezwykłym człowiekiem wiary, mistykiem, nieustającym pielgrzymem i świętym, ale nade wszystko ma stanowić hołd dla wybitnego Polaka. Wydarzenie to zamknie zainaugurowane w 2020 roku obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

Dodaj komentarz