Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej radni opozycyjni złożyli projekt uchwały, która została przyjęta, jednakże nic ale to absolutnie nic nie wnosi do rzeczywistości.

Chodzi o projekt uchwały w sprawie wsparcia prywatnych przedsiębiorców prowadzących placówki przedszkolne na terenie Gminy Goleniów. Dla przypomnienia, wraz z wyzbyciem się stołówek szkolnych spod gminnego zarządu, zmniejszyły się koszty jakie ponosi samorząd na utrzymanie jednego przedszkolaka. Adekwatnie do zmniejszenia wydatków zmniejszyła się również kwota subwencji oświatowej, jaką co miesiąc otrzymywał z budżetu publicznego każdy organ prowadzący placówkę. Ponieważ prywatne podmioty zaczęły dostawać mniej pieniędzy, podniosły alarm. Na alarm w pierwszym rzędzie zareagowali radni opozycyjni, zwłaszcza z klubu Koalicja Samorządowa pod banderą Łukasza Mituły. Postanowili złożyć projekt uchwały, w którym obligują burmistrza do poszukania i wygospodarowania z gminnego budżetu środków na “dopłaty” dla prywatnych podmiotów przedszkolnych, tak aby nie musiały one zwiększyć swoim klientom czesnego.

Sprawą oczywistą jest to, że szukać w budżecie nie oznacza znaleźć. Czym więc jest przyjęta uchwała ? Mówiąc szczerze NICZYM. Jest to tak zwana uchwała intencyjna, która nikogo do niczego nie obliguje. Jest to powtórka z zeszłorocznej rozrywki, kiedy to radni opozycyjni nie podjęli rządnych skutecznych działań w sprawie likwidacji stołówek przedszkolno – szkolnych, wyrazili jedynie swoją negatywną opinię w tej sprawie.

Pozwólcie zatem, iż nakierujemy naszą opozycję i podpowiemy co należy zrobić aby skutecznie pomóc podmiotom prywatnym w momencie wzrostu kosztów prowadzenia działalności edukacyjnej.

Szanowni Państwo zamiast tracić czas i energię na tendencję, wystarczy przygotować projekt uchwały, która podnosi procent bazowej kwoty dotacji z 75% na przykład do 90%. Wówczas po zatwierdzeniu tego przez radę, burmistrz nie miałby wyjścia.

Niewiarygodne, że nasza błyskotliwa opozycja na ten myk nie wpadła, a może wpadła tylko po co zadrażniać lwa – jeszcze ich pożre na deser.

Szukasz ciekawej pracy ? Magistrat zaprasza

Kamila Chilkiewicz – Piwowarska

Dodaj komentarz