Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła DroneTower – nową, zaawansowaną aplikację do zgłaszania lotów dronem

Od 15 kwietnia użytkownicy dronów mogą korzystać z nowej aplikacji mobilnej pod nazwą DroneTower. Jest to oficjalny system teleinformatyczny do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem. Aplikacja została stworzona przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, która jest jej jedynym właścicielem. Tym samym dotychczasowe, przejściowe rozwiązanie, jakim było zgłaszanie lotów na stronie checkin.pansa.pl, zostało wycofane i będzie wykorzystywane tylko w sytuacjach awaryjnych.

DroneTower jest kolejną usługą, której celem jest usprawnienie administracyjnych procedur dla pilotów i właścicieli dronów. Nowa aplikacja w łatwy i intuicyjny sposób pozwala m.in. na sprawdzenie warunków lotu w wybranej lokalizacji, daje możliwość zgłoszenia przez operatora bezzałogowego statku powietrznego (BSP) zamiaru wykonania lotu (check-in), prowadzania niewerbalnej dwustronnej komunikacji z kontrolerem ruchu lotniczego w przypadku wykonywania lotów w strefie kontrolowanej lotnisk czy informowania o sytuacjach awaryjnych. Aplikacja dostarcza także informacji o innych zgłoszonych lotach BSP, wykonywanych w najbliżej okolicy.

DroneTower: kolejne funkcje i udoskonalenia

W pierwszej kolejności planowane jest dodanie do aplikacji informacji pogodowych, a następnie możliwe będzie wprowadzenie funkcjonalności sugerowanych przez środowisko związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi. W najbliższych tygodniach udostępniony zostanie nowy moduł systemu PansaUTM – Geozones, służący do wnioskowania o strefy geograficzne dla podmiotów uprawnionych. Wkrótce DroneTower zostanie zintegrowany z innymi usługami elektronicznymi uruchomionymi z myślą o bezzałogowych statkach powietrznych.

Aplikacja DroneTower jest dostępna do pobrania za darmo na platformie Android w sklepie Google Play oraz App Store. Korzystanie z aplikacji wymaga założenia konta w systemie PansaUTM.

Instrukcja obsługi DroneTower, jak i zasady wykonywania lotów BSP w polskiej przestrzeni powietrznej, znajdują się na stronie pansa.pl w zakładce Drony.

Cyfrowa transformacja procesów w sektorze BSP

W ramach realizowanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury, projektu „Usługi cyfrowe dla BSP”, 4 kwietnia br. został uruchomiony portal o nazwie Krajowy System Informacji Dronowej (KSID). Usługa pozwala na realizację spraw związanych z rejestracją operatorów i pilotów, uzyskiwanie uprawnień na różnego rodzaju operacje, dostęp do informacji na temat zezwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy możliwość zarządzania cyfrowego swoimi podstawowymi danymi.

Na bazie informacji Ministerstwa Infrastruktury

red.

 

 

 

Inny ciekawy artykuł

 

Czy Radny Panek zostanie odwołany przez Radę Miejską ?

 

 

 

Dodaj komentarz