Wczoraj – 23.08.2022r. – wraz z członkami Komisji Rewizyjnej, w ramach kontroli, odwiedziliśmy plac budowy dworca PKP w Goleniowie.

Radni w asyście kierownika budowy, dwóch pracowników firmy budowlanej oraz pani Dyrektor Wydziału Gospodarki Gminnej – Wiolety Danowksiej, mieli możliwość zwiedzenia wszystkich pomieszczenia i zlustrowania każdego metra kwadratowego obiektu.

 

Oczywiście nie obyło się bez dyskusji; czy kolor jest dobrany odpowiednio, ile kosztował malunek na suficie holu głównego, kto i dlaczego właśnie ZAZ dostał wyłączność na świadczenie usług kawiarnianych na nowym dworcu i tak dalej … takie rozmowy o mchu i paproci … ale …

Po zapoznaniu się z reprezentacyjną częścią budynku, grupa udała się do pomieszczeń sanitarnych, gdzie odkryto bezsprzeczny bubel budowlany.

Nowy obiekt, wznoszony w standardach najwyższych – co wielokrotnie podkreślane było przez naszych włodarzy – a w toaletach nie zachowano odpowiednich odległości pomiędzy drzwiami, co powoduje zjawisko kolizji oraz zakleszczenia się skrzydeł drzwiowych.

Ponadto, Radna D. Chodyko poddała pod wątpliwości ilość umywalek zamontowanych w łazienkach w stosunku do ilości osób mogących jednorazowo przebywać w obiekcie.

Następnie, Radni zobaczyli nową siedzibę Straży Miejskiej, do której raczej uwag nie było. Przyznać trzeba, że nasi strażnicy oraz strażniczki wreszcie będą pełnić swą służbę w godnych warunkach.

Kolejno, przespacerowano się po placu wokół dworca. Pan kierownik skrupulatnie omawiał zebranym, co gdzie się znajduje i jakie będzie miało przeznaczenie.

Sporo kontrowersji wzbudziła siatka mająca pokryć całą elewację dworca, której cztery kawałki zostały już zamontowane. Przyznać musimy, iż oprócz futurystycznej wizji kogoś kto akceptował projekt, owa siatka nie wnosi niczego korzystnego. W momencie dużego nasłonecznienia działa jak “pazłotko”, które bardzo mocno odbija promienie słoneczne, co powoduje jedynie dyskomfort. Ponadto odnieść można wrażenie, że dworzec będzie wystylizowany na wzór statku kosmicznego.

Zwrócono również uwagę na odkryte elementy wentylacji, które zdaniem wszystkich totalnie zaburzają estetykę obiektu.

Rodzi się więc pytanie; co z odbiorem ? Czy sanepid oraz straż pożarna dopuści nowy dworzec do użytku ?  Czy wykonawca da radę szybko i sprawnie uwzględnić sugestie radnych ?

Jurewicz i Banach minęli się w realu

 

Kamila Chilkiewicz – Piwowarska

Dodaj komentarz