Ach, co to był za ślub! Zapraszamy na rocznicę książęcego ożenku

Na seans wyjątkowego, archiwalnego filmu oraz spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. To z okazji 531. rocznicy ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką. Wspólne świętowanie już 2 lutego.

2 lutego 1491 roku w szczecińskim Zamku odbył się ślub księcia Bogusława X z rodu Gryfitów z córką polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka, Anną Jagiellonką. W rocznicę książęcego ożenku w Kinie Zamek o godz. 16 odbędzie się projekcja filmu archiwalnego „Zamek Szczeciński” oraz tematyczne spotkanie połączone z pokazem slajdów.

„Zamek Szczeciński” to archiwalny materiał filmowy, do którego zdjęcia powstały w latach 1958-1961. Autorem zdjęć jest Witold Chromiński. Materiał odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Zrekonstruowany film miał swoją premierę w 100-lecie urodzin autora, czyli w roku 2013. Pierwotny, niemy materiał składał się z trzech taśm i trwał niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Dokument uzupełniono uwagami z off-u, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji. Materiał prezentuje Zamek i jego otoczenie, a także zrujnowane, prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Film dokumentuje też pierwszy etap powojennej rekonstrukcji Zamku (odbudowy Skrzydła Północnego), katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką czy świeżo odbudowany Most Długi.

Wstęp na seans jest darmowy, ale liczba miejsc jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki na pokaz będzie można odbierać w dniu wydarzenia w kasie Zamku (wejście A z Dużego Dziedzińca) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego).

Po seansie, o godz. 17, zaplanowano spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem, kierownikiem Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – Tomaszem Wieczorkiem. Zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej, wstęp jest wolny.

Trasa zwiedzania: Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta Zamku w skali 1:100). Zakończenie zwiedzania nastąpi przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.

Wydarzenie na zamkowym FB: https://www.facebook.com/events/1244285709436510/

 

Ciekawy artykuł

Oferta na ferie 2022 CAM gotowa

Dodaj komentarz