Krąży po mieście plotka, że do roku 2026 ma zostać zamknięty jeden z największych Zakładów Karnych w Polsce tj. ZK w Goleniowie.

Powodem rzekomego zamknięcia ma być brak możliwości dostosowania obecnego budynku, w którym mieści się więzienie do wymogów penitencjarnych.

Budynek więzienia jest zabytkiem, a co za tym idzie nad wszystkimi pracami czuwa konserwator . Mówiąc prościej, nie opłaca się nikomu inwestować w remonty i dostosowywać zabytku do przepisów.

Nowy sklep Zielarski w Goleniowie – ul. J. Matejki 3B

W związku z tym, zwróciliśmy się do Pana Dyrektora Zakładu Karnego w Goleniowie czy krążąca plotka jest prawdą.

Otrzymaliśmy odpowiedz od Pani Rzecznik o poniższej treści:

Uprzejmie informuję, że Zakład Karny w Goleniowie z uwagi na jego czas powstania oraz znaczenie dla historii jest zabytkiem i zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jest objęty ochrona konserwatorską Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Wszelkie prace modernizacyjno-inwestycyjne wykonywane na terenie jednostki wymagają uzyskania zgody konserwatora zabytków i do tej pory, w przypadku realizowania zadań inwestycyjnych zawsze taka zgoda była wydawana. Zakład Karny w Goleniowie funkcjonuje i nie zostały podjęte żadne decyzje dotyczące jego zniesienia.

Póki co zakład był, jest i będzie. Tylko jak długo …?

(red.)

Dodaj komentarz