Zapraszam do pięknego i zaskakującego świata sztuki cyrkowej. Mało kto wie, że Pomorze Zachodnie to silny i rozpoznawalny w kraju (i nie tylko) ośrodek tzw. nowego cyrku. Absolutnie bez zwierząt, wyłącznie tresura ciała! To niemożliwe na pierwszy rzut oka akrobacje, widowiskowe pokazy i piękno zaklęte w ciele. To wreszcie niepowtarzalny walor edukacyjny i integracyjny (pedagogika cyrku) dla młodych adeptów sztuki cyrkowej.

Zapraszam Państwa do malutkiego Czarnocina w gminie Stepnica na spotkanie z wymagającą i wciągającą sztuką. Trwają tam tygodniowe polsko-niemieckie warsztaty “Siła antygrawitacji”.

Pomorze Zachodnie to silny i rozpoznawalny w kraju (i nie tylko) ośrodek tzw. nowego cyrku. Absolutnie bez zwierząt, wyłącznie tresura ciała! To niemożliwe na pierwszy rzut oka akrobacje, widowiskowe pokazy i piękno zaklęte w ciele. To wreszcie niepowtarzalny walor edukacyjny i integracyjny – pedagogika cyrku – dla młodych adeptów sztuki cyrkowej.

Tygodniowe warsztaty „Siły Antygrawitacji” w Szkole Aktywnego Wypoczynku „Frajda” w Czarnocinie to kontynuacja międzynarodowego projektu dedykowanego młodym artystom – miłośnikom sztuki cyrkowej, akrobatyki napowietrznej, ale także teatru ognia, aktorstwa oraz tańca współczesnego. W warsztatach bierze udział trzydziestu młodych artystów z Polski i Niemiec. Pierwsza edycja odbyła się w Szczecinie w styczniu 2020 roku.

Celem projektu jest integracja środowisk nieprofesjonalnych grup cyrkowych, teatrów plenerowych, teatrów ognia i podobnych z obszaru Euroregionu Pomerania. Warsztaty mają charakter interaktywny. Prowadzone są przez profesjonalistów z każdej z dziedziny. W programie warsztatów nauka oraz doskonalenie w zakresie: tańca, teatru, pantomimy, żonglerki, szczudeł, slack line, monocykli, technik teatru ognia, akrobatyki napowietrznej, muzyki kreatywnej (np. na ukulele). Dopełnieniem są merytoryczne wykłady związane ze zjawiskami „nowego cyrku” oraz „pedagogiki cyrku”. Każdego dnia funkcjonować będzie także „Otwarta scena”, gdzie każdy z uczestników będzie mógł zaprezentować swoje artystyczne umiejętności. Finałowe pokazy umiejętności zdobytych podczas warsztatów zaplanowano na sobotni wieczór (5 września 2020).

Warsztaty odbywają się stosownym reżimie sanitarnym, zapewniającym bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom.

Organizatorem projektu jest szczecińska Fundacja Antygrawitacja. Fundacja działa w sferze edukacji kulturalnej, m.in. wraz z 16 polskimi organizacjami pozarządowymi stworzyła fundację Sieć Pedagogiki Cyrku, organizację na rzecz rozwoju i promocji tej metody pracy z dziećmi i młodzieżą. Partnerem projektu jest teatr studencki Uniwersytetu w Greifswaldzie –
StuThe – StudentenTheater der Universität Greifswald e.V.

 

Dodaj komentarz