Bardzo EKO – czy wodór zastąpi węgiel ?

Wodór to dziś słowo odmieniane przez wszystkie przypadki w Polsce. Słyszymy o nieograniczonych możliwościach jego wykorzystania w transporcie, przemyśle ale też dla samych miast jako źródło energii. Stargard już podpisał porozumienie z niemieckim partnerem w zakresie wykorzystania wodoru. Inne miasta jak Goleniów, Gryfice czy Świnoujście rozważają jak zastąpić węgiel bardziej ekologicznym paliwem, którego cena będzie akceptowana społecznie. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie wspólnie z Izbą Przemysłowo-Handlowe Neubrandenburga i Wschodniej Brandenburgii we Frankfurcie nad Odrą  zorganizowała konferencję, która przyciągnęła uczestników od Berlina po Wałcz. Jej założeniem była dyskusja o szansach i zagrożeniach jakie niesie zielony ład w Europie. Samorządy patrzą na środki z UE i budżetu państwa by móc wziąć udział w ekologicznym wyścigu.
 
 – Wbrew pozorom energetyka i ekologia to nie jest temat zarezerwowany dla wąskiej grupy zainteresowanych. Jesteśmy obecnie na takim etapie konsultowania europejskich strategii, że bez znajomości strategii Zielonego Ładu, wiele inwestycji nie będzie mogło dojść do skutku. Izba włącza się w promocję wiedzy na ten temat – mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
 
Pomorze Zachodnie jest uznawane za regione zasilany zieloną energią. Lilia Wolny z Inkubatora Nowych technologii (Szczecińska Energetyka Cieplna) przedstawiała na koncepcję zmniejszenia emisji lokalnych źródeł emisji co2 na przykładzie uzdrowiskowego miasta Połczyna Zdrój. Michał Szczepański z Eprosument.pl,przestawił modele inwestycji PV jako narzędzie optymalizacji rosnących kosztów energii w firmie i możliwości uzyskiwania dochodów ze sprzedaży prądu. Emanuela Boretzki, KNE – VIER GbR Umwelt- und Baumediation z Lipska zwracała uwagę na potrzebę konsultacji nowych inwestycji na etapie projektowania czy jeszcze wcześniej planowania. 
 
Miasto Wałcz podpisało list intencyjny z Polską Grupą Wodorową z Gniezna na dostarczanie wodoru dla transportu i energetyki cieplnej z osadu ściekowego. – Na nowe technologi patrzymy z optymizem rozwiązanie nam zaproponowane pozwala na produkcję wodoru na bazie oczyszczalni ścieków, co zmniejszy koszty gospodarowania a także nie potrzebuje wody do produkcji wodoru. Jak wiemy woda w Polsce to deficytowy towar, o który musimy dbać. Mam nadzieję, że cały projekt przebiegnie sprawnie i już niebawem autobusy i miasto będą mogły korzystać z wodoru. Dla Wałcza to ważne by turyści mogli korzystać z jezior i lasów a firmy dalej się rozwijać. Widzimy dużą szansę – mówi Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza a prywatnie zdobywca pucharów w zawodach żeglarskich w zawodach. Polska Grupa Wodorowa, jako startup, promuje przetwarzanie osadu ściekowego i bioodpadu na wodór. Jej założeniem jest produkcja wodoru bez używania wody oraz zmniejszenie gromadzonych odpadów. Niższe koszty odpadów dla samorządów oznaczają niższe opłaty dla mieszkańców. Mikołaj Kołodzejczak z Polskiej Grupy Wodorowej zdradził, że firma będzie nawiązywać współpracę z przedsiębiorstwami z Pomorza Zachodniego w zakresie budowy instalacji oraz uczelniami w zakresie współpracy naukowej.
 
Możliwość wykorzystania dronów w trakcie procesów inwestycyjnych, badania jakości powietrza, susz czy ochrony infrastruktury krytycznej przedstawiła firma Poldrone. Ich skrzydło produkowane w Gnieźnie docelowo ma być zasilane też zielonym wodorem. Philipp Roder, odpowiedzialny za innowacje w CEMEX Zement GmbH, mówił, że zmiany nie mogą być szybkie, bo będą kosztowne i grożą likwidacji firm. – Decyzje o pomocy publicznej dla firm na transformacje nie powinny trwać długo. Nasi pracownicy są świadomi potrzebnych zmian, ale też nie chcą by zagrażały ich miejscom pracy – mówił Roder.
 
– Zielony ład i ekologia wymusza zmiany w edukacji. Pracownicy muszą nabywać nowe kompetencje. Potrzebni będą specjaliści do napraw aut elektrycznych czy zasilanych wodorem. Na pograniczu dodatkowo mam problem lokalnego rynku i różnic płacowych po dwóch stronach Odry. możemy kształcić pracowników Polsce, ale będą pracować w Niemczech – mówił Łukasz Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich i jednocześnie członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. 
 
Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, podsumowała, że zmiany muszą być dyskutowane. – Podpisany list intencyjny pomiędzy Polską Grupą Wodorową a Miastem Wałcz to jasny sygnał, że musimy być otwarci na nowości – dodał Mojsiuk. 
 
Na zdjęciu moment podpisania listu intencyjnego w zakresie produkcji wodoru  pomiędzy Polską Grupą Wodorową a Miastem Wałcz. Miasto Wałcz to jedno z atrakcyjnych miast do inwestycji biznesowych na Pomorzu Zachodnim dzięki położeniu pomiędzy Szczecinem, Warszawą, Poznaniem a Gdańskiem. 
 
Na zdjęciu dron w kształcie skrzydła polskiego producenta POLDORNE, który może znaleźć zastosowanie w inwestycjach takich jak budowa offshore lub farm fotowoltaicznych. 
(red.)

Dodaj komentarz