Samochód służbowy to pojazd należący do firmy lub jednostki samorządu terytorialnego i powinien być wykorzystywany do wykonywania czynności służbowych.
W ostatnim czasie radna Aleksandra Muszyńska zawnioskowała o udzielenie informacji na temat używanego w Urzędzie Gminy i Miasta samochodu służbowego.

Odpowiedź, jaką otrzymała radna Aleksandra Muszyńska zastanawia.

Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie posiada samochód służbowy Citroen Berlingo, rocznik 2014, który został zakupiony za kwotę 60 572,50 zł.

Koszty eksploatacji samochodu za rok 2020 wyniosły:
a.) zakup paliwa – 5 284 zł, czyli 440,33 zł miesięcznie.
Z karty eksploatacyjnej wynika, że pojemność zbiornika paliwa wynosi 60 l, a przyznana norma zużycia paliwa na 100 km to 6,6 l.
W styczniu 2021 r. samochód służbowy bez tankowania przejechał 523 km, w lutym 2021 r. przy zatankowaniu 50 l, przejechano 543 km.
b.) ubezpieczenie – 1 832 zł,
c.) przeglądy techniczne – 1 626 zł. Oficjalna stawka za wykonanie przeglądu technicznego samochodu osobowego, autobusu przeznaczonego do przewozu nie więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą, samochodu ciężarowego i specjalnego do 3,5 t d.m.c., pojazdów trójkołowych powyżej 0,4 t m.w. wynosiła w 2020 r. 98,00 zł.
d.) mycie samochodu – 1200 zł, czyli 100 zł miesięcznie.

Pojazd używany jest głównie do obsługi wydziałów:
a). WPNS – Wydział Planowania Przestrzennego, Nieruchomości i Ochrony Środowiska,
b). WGG – Wydział Gospodarki Gminnej,
c). WAS – Wydział Administracji i Spraw Społecznych.
Prawie wszyscy pracownicy Urzędu zatrudnieni w powyższych wydziałach (i nie tylko) mają przyznany limit kilometrów z tytułu używania własnego samochodu osobowego dla celów służbowych, który wynosi miesięcznie od 200 do 300 km.

Urząd nie sporządza listy pracowników korzystających z samochodu służbowego.

Na stronie BIP Urzędu nie odnaleziono zarządzenia burmistrza w sprawie określenia zasad korzystania z samochodu służbowego Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie, za to odnaleziono zarządzenia w sprawie normy zużycia paliwa oraz wyposażenia kierowcy samochodu służbowego, oraz strażników miejskich kierujących pojazdami służbowymi w okulary przeciwsłoneczne.

 

(red.)

Dodaj komentarz