Dziś Wigilia w kościołach wschodnich

Dzisiaj 6 stycznia wyznawcy obrządku wschodniego między innymi prawosławni, grekokatolicy itd. zasiądą do tradycyjnej wigilijnej kolacji.
Aby w dniach 7 i 8 stycznia obchodzić święta Bożego Narodzenia. W naszym regionie będzie to kilkanaście tysięcy grekokatolików i prawosławnych, obywateli polskich jak i emigrantów oraz pracowników ze wschodu.

Ikona Bożego Narodzenia
Ikona Bożego Narodzenia

Wierni zasiądą do wieczerzy wigilijnej, czyli wieczirni, na ten czas przygotowywali się do narodzin Chrystusa celebrując rekolekcje i 40-dniowy post. Wieczorem odbędą się nabożeństwa w cerkwiach zwane Powieczerije Wełyke z Łytią. Są to nieszpory o bardzo uroczystym charakterze.
Na wigilijnym stole znajdą się podobnie jak w u wyznawców w kościołach zachodnio-chrześcijańskich dwanaście potraw. Jedną z najbardziej charakterystycznych jest kutia z pszenicy, miodu i maku. W zasadzie w samej tradycji obchodów świąt Bożego Narodzenia jest wiele spójnych elementów i w kościołach wschodnich i kościele zachodnim. Jedną z różnic zauważalnych gołym okiem, można wyróżnić stawianie w cerkwiach do adoracji Ikony Bożego Narodzenia zamiast figuratywnych przedstawień żłobka. Na ręcznie pisanych ikonach Bożego Narodzenia przedstawiane są także chóry anielskie, pasterze i mędrcy ze Wschodu.

Wierni obrządku wschodniego przywitają Nowy Rok w/g kalendarza juliańskim o północy z 13 na 14 stycznia. Okres bożonarodzeniowy zakończy się 19 stycznia świętem Jordanu.

 

Wiernym kościołów wschodnich, życzymy wszelkich łask Bożych z okazji narodzin Pana oraz pomyślności w nowym roku.

Andrzej Bugajski

 

 

 

foto: Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego, Łódź i Christian Wiediger

Dodaj komentarz