Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego udostępnianych przez GUS, w powiecie goleniowskim mieszkało 13102 dzieci do 14 roku życia włącznie: 6687 chłopców oraz 6415 dziewczynek.

Społeczność najmłodszych mieszkańców jest zróżnicowana i dynamicznie się rozwija, co stawia przed powiatem wyzwania związane z polityką prorodzinną oraz edukacyjną. Jak wyglądają konkretne statystyki, które warto przypomnieć z okazji Dnia Dziecka 2024?

Demografia dzieci w powiecie goleniowskim

Ostatnie dane dotyczące urodzeń w województwie zachodniopomorskim w Banku Danych Lokalnych GUS zostały opublikowane w lipcu 2023 roku. Według nich rok wcześniej urodziło się 11654 dzieci: 5912 chłopców i 5742 dziewczynek. Jak ma się ta liczba do danych z przeprowadzanego rok wcześniej spisu powszechnego? W samym powiecie goleniowskim było wówczas 13102 dzieci do 14 roku życia włącznie: 6687 chłopców oraz 6415 dziewczynek.

Dane dla poszczególnych grup wiekowych wyglądają następująco:

Źródło: BDL GUS

 

Co ciekawe, 3202 rodzin korzysta w naszym powiecie z programu Karta Dużej Rodziny. To oferta przeznaczona dla rodzin wielodzietnych, zapewniająca różnorodne zniżki i ulgi, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu i wspierają budżety domowe.

 

Infrastruktura opieki nad dziećmi w powiecie goleniowskim

 

Instytucje w powiecie goleniowskim oferują różnorodne formy opieki nad dziećmi, co jest szczególnie ważne dla rodziców pracujących oraz tych, którzy chcą zapewnić swoim pociechom najlepsze warunki do rozwoju. Na terenie powiatu znajduje się 16 żłobków i klubów dziecięcych, które oferują łącznie 409miejsc dla dzieci. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na miejsca opieki nad najmłodszymi, które umożliwiają rodzicom łączenie obowiązków zawodowych z rodzicielskimi.

Ze względu na brak miejsc w żłobkach lub chęć zapewnienia dziecku opieki w domu, wielu rodziców decyduje się na zatrudnienie niani. Liczby osób zajmujących się zawodowo opieką nad dziećmi są jednak trudne do oszacowania. Według danych z BDL GUS, bazujących na Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych ZUS, w 2022 roku w całym województwie zachodniopomorskim miało być zaledwie 376 niań. Tymczasem w serwisie niania.pl znajduje się 756 opublikowanych ogłoszeń opiekunek poszukujących pracy w tym zawodzie, z czego 71 w samym powiecie goleniowskim.

 

Opieka przedszkolna i edukacja

 

Jeżeli chodzi o opiekę dla nieco starszych dzieci, w powiecie goleniowskim znajduje się 30 przedszkoli i punktów przedszkolnych. Edukację w szkołach podstawowych odbiera natomiast 7010 dzieci. Takich placówek mamy w naszym powiecie 33.

Dzieci w powiecie goleniowskim, stanowiące istotną część społeczności lokalnej, wymagają szczególnej uwagi w kontekście rozwoju infrastruktury edukacyjnej i opiekuńczej. Demografia wskazuje na znaczną liczbę dzieci w różnym wieku, co stawia przed powiatem wyzwania związane z zapewnieniem odpowiednich warunków do nauki, rozwoju i codziennego życia. Powinniśmy pamiętać o tym nie tylko z okazji Dnia Dziecka!

Źródło: opracowane przez niania.pl na bazie danych udostępnianych przez Bank Danych Lokalnych GUS.

 

(red.)

 

Foto © inspirestock, 123RF Free Images

 

Inny ciekawy artykuł

 

Mistrzostwa Województwa w Lekkiej Atletyce U18 i U20 – Galeria

 

 

Dodaj komentarz