Biznes chce działać na rzecz eko energii

O innowacjach dla przedsiębiorstw i samorządu dyskutowali uczestnicy konferencji organizowanej przez Fundację Platformę Przyszłości w Marinie Solnej w Kołobrzegu. Jako gospodarz miejsca pierwszy głos zabrał Prezes Zarządu Portu Morskiego Artur Lijewski, który mówił o potencjale gospodarczym w dobie zmian energetycznych Portu Morskiego w Kołobrzegu. – Port w Kołobrzegu ze względu na komunikację kolejową, drogę ekspresową jest dobrą lokalizacją dla firm, które chcą uczestniczyć w budowie i serwisie farm wiatrowych na Bałtyku. Port w Kołobrzegu to miejsce do transportu sprowadzanych do Polski produktów w głąba kraju i na teren UE – mówił Artur Lijewski. 
 
Innowacyjne rozwiązanie dla budownictwa przedstawił Aleksander Bohdziewcz z Kensington Green. Założeniem technologii jest zabezpieczenie betonu, który ma stały kontakt z wodą lub innym cieczami przed utratą właściwości budowlanych. 
 
Magdalena Hilszer, dyrektor Biura Regionalnego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu przedstawiła ofertę wzmocnienia polskich firm w nowej perspektywie po czasie covidu. Biuro w Poznaniu odpowiada za współpracę z firmami i samorządami na terenie m.in. Pomorza Zachodniego. uczestnicy spotkania w Kołobrzegu mieli możliwość poznania nowoczesnych technologii pozwalających dbać o jakość wody w procesie oczyszczania. Firma Celan Bacter z Lublina oferuje również rozwiązania dla przemysłu pozwalające w szybkim czasie usunąć rozlane oleje z powierzchni. 
 
Wystąpienie Michała Szczepańskiego z Eprosument było odpowiedzią na dzisiejszą potrzebę zmniejszenia kosztów energii. Firma oferuje nie tylko prąd ze słońca ale również jego magazynowanie i zarządzanie nim. – Samowystarczalne miasta pod względem energetycznym to nie przyszłość ale realne projekty już dziś – mówi Michał Szczepański. Do korzystanie z prądu OZE na potrzeby samochodów zachęcali też przedstawiciele Auto Bruno ze Szczecina. warto zaznaczyć, że jednym ze źródeł energii jest zielony wodór. Polska Grupa Wodorowa proponuje miastom wytwarzanie zielonej energii z bioodpadu. Między innymi Wałcz na Pomorzu Zachodnim chce w taki sposób produkować ciepło dostarczane do mieszkańców miasta. Polska Żegluga Wodorowa oferuje jednostki pływające zasilane wodorem, które mogą być odpowiedzią na transport w zakorkowanych miastach lub atrakcją turystyczną umożliwiającą ruch na akwenach wodnych, gdzie obowiązuje zakaz pływania dla tradycyjnych statków. Dorny produkowane przez POLDRONE mogą być zastosowane w miastach na potrzeby prac geodezyjnych, inspekcji sieci energetycznej oraz farm wiatrowych na morzu. 
 
Tomasz Aniuksztys ze Starostwa Powiatowego w Gryficach konsultował możliwość pozyskiwania funduszy na projektu zgłaszane przez uczestników konferencji organizowanej przez Platformę Przemysłu Przyszłości. W spotkaniu uczestniczyła też Małgorzata Stachowiak, radna powiatu białogardzkiego, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. 
– Zmieniające się warunki rynku energetycznego przyspieszają innowacje w tym obszarze. Potrzeba obniżenia kosztów energii, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery to powodu wprowadzania zmian w codziennym życiu. Za tym musi podążać edukacja nowych specjalistów. Ktoś musi naprawiać auta zasilane prądem, stacje ładowania, drony i instalacje wodorowe. Tu są potrzebne nowe kompetencje – mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy i zespołu krajowego do spraw wodoru.
Przedsiębiorcy rozumieją potrzeby zmian. Pierwszym krokiem do ich wdrożenia było podpisanie listu intencyjnego na rzecz gospodarki niskoemisyjnej przy wykorzystaniu wodoru i oze. Sygnatariuszami porozumienia są; Zakład Elektryczny Gryfice, Port w Kołobrzegu, Eprosument, Poldrone, Polska Grupa Wodorowa, Kensington Green, Kołobrzeska Izba Gospodarcza, Północna Izba Gospodarcza oddział w Koszalinie, Targi Bałtyk. Porozumienie na rzecz współpracy w zakresie współpracy przy offshore kilka tygodni temu podpisali samorządowcy z Pomorza Zachodniego.
(red.)

Dodaj komentarz