Nietrzeźwy… andrzejkowy weekend na goleniowskich drogach

Pomimo licznych apeli i działań mających na celu uświadamianie kierowców o niebezpieczeństwie jakie niesie za sobą wsiadanie za kierownicę na tzn. „podwójnym gazie”, nadal nie brakuję nietrzeźwych kierujących nad drodze. Aż 8 nietrzeźwych kierujących zostało wyeliminowanych z ruchu przez goleniowskich policjantów podczas ubiegłego weekendu.

W miniony weekend goleniowscy policjanci zatrzymali, aż 8 kierujących, którzy kierowali pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Niechlubny bilans w piątkowy poranek (27.11.2020 r.), rozpoczęło dwóch rowerzystów. Pierwszy rowerzysta wybrał się na przejażdżkę w miejscowości Tarnowo  posiadając 0,46 promila alkoholu w organizmie. Kolejny  cyklista został ujawniony w Czarnocinie. 45-latek kierował rowerem z 2 promilami alkoholu w organizmie.

Podczas kolejnych kontroli, mundurowi ujawnili czterech kierujących znajdujących się pod wpływem  środków odurzających. Jeden z zatrzymany kierowców znajdujący się pod wpływem środków działających podobnie jak alkohol   kierował pojazdem marki Honda  pomimo, że posiadał aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi a jego pojazd nie miał aktualnych badań technicznych i polisy OC.

Niemałym zaskoczeniem dla mundurowych była kontrola drogowa podjęta w niedzielną noc po godzinie 3:00. Funkcjonariusze Policji patrolując ul. Wiejską w Pucicach zauważyli pojazd marki Opel poruszając się slalomem. Kierujący tym pojazdem dodatkowo holował samochód marki Rover. Policjanci niezwłocznie podjęli kontrole obu pojazdów. Badanie stanu trzeźwości wykazało u holującego 1 promil alkoholu w organizmie a u holowanego kierowcy  1,4 promile alkoholu w organizmie.

Wszyscy ujawnieni amatorzy zasiadania za kierownicą  na promilach stracili prawo jazdy,  a o ich dalszym losie zadecyduję sąd. Grozi im do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia samochodów. Ponadto sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. 

Kierowco! Pamiętaj, nie ma bezpiecznej ilość alkoholu za kierownicą!

 

mł.asp. Anna Dygas

 

 

http://goleniow.policja.gov.pl

Dodaj komentarz