Będzie miała blisko 150 metrów kwadratowych i załopocze na wysokości niemal 70 metrów! Powstała ze zbiorki społecznej i po raz pierwszy przypomni o święcie Wojska Polskiego. 15 sierpnia na Latarni Morskiej w Świnoujściu załopocze Chorągiew Wojska Polskiego!

Chorągiew zostanie podniesiona na szczyt Latarni Morskiej o godzinie 12:00. W zależności od warunków pogodowych będzie powiewać i przypominać o Święcie Wojska Polskiego do zmierzchu. – Wykorzystywanie Latarni Morskiej w Świnoujściu jako wyjątkowego masztu to już niemal tradycja – mówi Agata Kucharska ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich. –  – dodaje Kucharska.

Projekt flagi
Projekt flagi

Chorągiew na Latarni Morskiej będzie widoczna z wielu kilometrów, a wydarzenie odbędzie się dzięki pomocy wolontariuszy. To Oni przygotują liny i urządzenia do podniesienia Chorągwi na szczyt zabytku. Jak zawsze w akcji pomoże studio krawieckie Państwa Ewy i Stanisława Nowakowskich, które obszyje flagę w specjalne zawiesia i załoga Fortu Gerharda. Warto przypomnieć, że gospodarzem obiektu jest Urząd Morski w Szczecinie.

Gotowa flaga
Gotowa flaga

Świnoujście jest dumne, że pełni obecnie funkcje jednego z najważniejszych Portów Wojennych Rzeczpospolitej i jest miejscem stacjonowania 8 Flotylli Obrony Wybrzeża– mówi Piotr Piwowarczyk, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, która jest współorganizatorem wydarzenia. – Wojsko to dziś nie tylko gwarant naszej suwerenności państwowej i bezpieczeństwa, ale także ważny pracodawca i podmiot gospodarczy, a port wojenny i okręty wojenne atrakcją turystyczną.

W związku z utrudnionym dostępem do latarni morskiej do której można obecnej dostać się tylko statkiem najlepszym miejscem do podziwiania Chorągwi będą nabrzeża po zachodniej stronie Świnoujścia – Basen Północny i plaża w okolicach falochronu zachodniego.

 

(red.)

 

 

 

Inny ciekawy artykuł

 

Silna Biało-Czerwona – Przyjdź na wojskowy piknik -15.08

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz