Silna Biało-Czerwona – Przyjdź na wojskowy piknik -15.08

Silna Biało-Czerwona – pod takim hasłem od 12 do 15 sierpnia odbywać się będą Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało w tych dniach liczne atrakcje oraz interesujące wydarzenia, w których warto wziąć udział.

Przyjdź na wojskowe pikniki

W dniach 12 –15.08 zapraszamy na blisko 70 pikników, które odbywać się będą w miastach i miasteczkach we wszystkich województwach naszego kraju. Pokaz statyczny czołgów (Abrams, Leopard lub K2), KTO Rosomak, WR Langusta, Poprad oraz Rak to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć  sprzęt, w który jest wyposażona nasza armia. Bezpośredni kontakt z profesjonalną załogą oraz możliwość zapoznania się z budową wozów bojowych pozwoli poznać specyfikę służby w wybranych specjalnościach wojskowych.

Piknik w Nowogardzie
Piknik w Nowogardzie

Pokaz dynamiczny wyszkolenia żołnierzy, medycyny pola walki oraz udzielania pierwszej pomocy to gwarantowane emocje i przeżycia, które pozwolą wyobrazić sobie, jak wygląda codzienny dzień służby żołnierza.

Będzie można także spróbować grochówki wojskowej z chlebem wypiekanym na miejscu w piekarni polowej.

Zapraszamy także do mobilnych punktów poboru krwi  w wybranych lokalizacjach oraz występy orkiestr wojskowych, które od lat przyciągają tłumy fanów. Nie zabraknie także Kin frontowych czyli plenerowych pokazów filmowych z najlepszymi filmami o tematyce militarnej. 

Na piknikach i w punktach rekrutacyjnych obecni będą przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych, którzy w profesjonalny sposób przekażą informacje jak dołączyć do szeregów Wojska Polskiego. Nasi rekruterzy odpowiedzą na każde pytanie i podpowiedzą w jaki sposób zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przedstawią możliwości służby w wybranej przez siebie specjalności i wskażą miejsca służby na terenie całego kraju.

Spełniaj swoje marzenia i zostań żołnierzem Silnej Biało-Czerwonej: marynarzem, kierowcą zawodowym, saperem, kucharzem, pilotem czy nawigatorem.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!  Więcej informacji na stronach: www.mon.gov.pl i www.wojsko-polskie.pl  oraz na naszych kontach w mediach społecznościowych.

 

LOKALIZACJA PIKNIKU W NASZYM POWIECIE

15 sierpnia 2023 w Nowogardzie – Plac Szarych Szeregów

 

 

 

15 sierpnia to szczególna data nie tylko dla żołnierzy, ale również dla wszystkich Polaków. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej nad bolszewikami Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która na kartach historii zapisała się jako “Cud nad Wisłą”. Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się pod hasłem SILNA BIAŁO-CZERWONA. Po 3 latach powróci największa defilada Wojska Polskiego. 15 sierpnia o godz. 14:00 ruszy na warszawskiej Wisłostradzie.

 

A w stolicy :

Zobacz nowoczesne Muzeum Wojska Polskiego

W niedzielę  13.08 br. o godz. 13.00 zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie –  otwarcie nowoczesnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Uroczystość uświetni przemarsz przez bramę Nowomiejską Cytadeli Warszawskiej na Plac Gwardii Pieszej Koronnej oddziałów rekonstruktorów historycznych w mundurach żołnierzy polskich wojsk od X do XX w. Będą także inne atrakcje  m.in.:

– wystawa inauguracyjna „1000 – lat chwały Oręża Polskiego” obejmująca około 3,5 tys. najcenniejszych i najbardziej spektakularnych zabytków z liczącej ponad 300 tys. obiektów kolekcji Muzeum Wojska Polskiego.

– pokaz grup rekonstrukcji historycznej odtwarzających polskie formacje zbrojne od początków państwa polskiego do czasów  Powstania Listopadowego,

– dioramy historyczne  obozowisk wojskowych z różnych epok

Po ceremonii otwarcia, zapraszamy na piknik wojskowy z licznymi stoiskami  i pamiątkami historycznymi.

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego to nowoczesny pawilon, który wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne i rozwiązania architektoniczne, nawiązując jednocześnie do historycznych form i polskich tradycji wojskowych. Stanowi on godną oprawę dla bogatych zbiorów i siedzibę Muzeum na miarę XXI wieku. Poza salami ekspozycyjnymi, znajdują się w nim magazyn eksponatów oraz nowoczesne sale multimedialne i konferencyjne, dzięki którym Muzeum będzie oferować również bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych.

Muzeum Wojska Polskiego będzie można zwiedzać bezpłatnie od 13 do 15 sierpnia.

Więcej >>> SILNA BIAŁO-CZERWONA – zobacz nowoczesne Muzeum Wojska Polskiego. 1000 LAT CHWAŁY ORĘŻA POLSKIEGO – wystawa inauguracyjna

Spotkajmy się na Wielkiej Defiladzie w Warszawie

Po 3 latach powróci największa defilada Wojska Polskiego. 15 sierpnia o godz. 14:00 ruszy na warszawskiej Wisłostradzie.  Zaprezentujemy 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy.  Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt, polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, który zakupiono w ostatnich latach.

Wśród zaprezentowanego sprzętu znajdą się m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, tureckie drony bojowe Bayraktar TB2, a także zestawy obrony powietrznej Patriot. Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija.  Na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce.

Więcej >>> Zobacz wielką defiladę SILNA BIAŁO-CZERWONA w Święto Wojska Polskiego

Pobiegnij razem z żołnierzami podczas kolejnej edycji wyjątkowego biegu “5-tka z Żołnierzem” i “FALCON Żelazny Bieg”

Tradycja biegów w ważne święta jest ciągle żywa – dlatego podczas tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie można pobiec w kolejnych edycjach wyjątkowych biegów przygotowanych przez polskich żołnierzy. Tradycyjnie, klasyk „Piątka z żołnierzem” oraz bieg o wojskowym charakterze „Falcon – Żelazny bieg”. Wybierzesz jeden, czy dwa?

Więcej >>> Bieg “PIĄTKA Z ŻOŁNIERZEM” i “FALACON ŻELAZNY BIEG”

 

(red.)

 

 

Inny ciekawy artykuł

 

2 Spotkanie Edukacyjne – co chce ukryć Urząd Gminy?

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz