Przed nami Wielkie Wydarzenia religijno-patriotyczne – Dzień Flagi i Uroczystość NMP Królowej Polski oraz święto Ustanowienia Konstytucji 3-go Maja.

2 maja oddajemy cześć i szacunek naszej Fladze Narodowej, z którą przez wieki szli często na śmierć nasi Rodacy, broniąc Wolności, Ojczyzny i Wiary Ojców Naszych czyli dzień Flagi Narodowej

Tradycją świętowania i przemarszów,  pochodów w tym dniu stał się przelot nad miastem motolotni z Flagą Narodową ciągniętą na uwięzi. Niestety przelot taki kosztuje,  ( koszt paliwa oraz inne koszty eksploatacyjne) w związku z powyższym pilot rez. starszy chorąży sztabowy , marynarki wojennej Pana Ryszard Kot mieszkaniec Goleniowa – ( z Nim właśnie do Szczecina przyleciał helikopterem św. Jan Paweł II, ) , który co roku wykonuje ten lot, chciał zrezygnować z uroczystego przelotu.  Jak się dowiedzieliśmy władze gminy nie są zainteresowane dofinansowaniem zakupu paliwa oraz podtrzymaniem już swoistej tradycji goleniowskich uroczystości .

3 Maja  w dniu Konstytucji 3-go Maja oraz w dzień Uroczystości NMP Królowej Polski dwie Maryjne Parafie Dekanatu Goleniów czyli (Parafia w Helenowie i Krępsku) chcąc uczcić te wydarzenia, objęły patronatem i zaoferowały wsparcie finansowe, by kontynuować tradycję przelotu motolotnią z Flagą Polski. Dzięki temu będziemy wiedzieć na goleniowskim niebie dwa przeloty w dniu 2 i 3 maja.

– W dniu 2 maja w Dzień Flagi przeleci Pan Ryszard ok. 17.00 nad Helenowem, a potem nad Goleniowem i Krępskiem.

– 3 Maja w dniu Ustanowienia Konstytucji 3-go Maja i Uroczystości NMP Królowej Polski tym samy w dniu Odpustu Parafialnego w Krępsku, przeleci nad Krępskiem po Mszy Św. o godz. 12.00.

Dzięki wsparciu Parafii tradycja przelotu z Flagą nad naszym regionem nie zniknie.

 

 KONKURS

 

Parafia w Krępsku i w Helenowie ogłaszają konkurs na najlepsze zdjęcie lub filmik z Jego przelotu. Najlepsza fotka lub film – zostanie nagrodzony przelotem motolotnią z Panem Ryszardem nad Szczecinem.

Osoby które chciały by wziąć udział w konkursie mogą przesyłać filmy oraz zdjęcia na adres e-mail naszej redakcji [email protected] z dopiskiem Flaga nad Goleniowem z zaznaczeniem autora i podaniem k0ntaktu. Osoba wybrana zostanie poinformowana przez naszą redakcję

 

 

Tak wygląda przelot z flagą . Film z 2018 r.

A tak to wygląda z dołu – patrz około 9 min

 

(red.)

Foto początkowe : Bartosz Wójcikowski

 

Inny ciekawy artykuł

Potęgi klucz – Margaret Todd

 

 

 

Dodaj komentarz