Pięćdziesiąt cztery osoby przyjechały do Gryfic by uczestniczyć w konferencji na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Organizatorami konferencji byli Gryficki Klastr Energii i  Polsko – Ukraińską Izbą Gospodarczą w Warszawie. Spotkanie gospodarcze odbyło się w Zakładzie Elektrycznym Gryfice “ZEGGryfice”. To prywatne przedsiębiorstwo z branży energetycznej w tym roku obchodzi 35 lat działalności.  Na liście uczestników byli przedstawiciele firm z Polski, Ukrainy i Niemiec. Na sali byli też przedsiębiorcy z Goleniowa. 
Prelegentami w czasie konferencji w Gryficach byli:  
– Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Warszawie,
– Joanna Tokarczuk z Wałbrzyskiego Klastra Energii, 
– Marcin Szewczyk z firmy produkującej oświetlenie Lena Lighitng w Środzie Wielkopolskiej,
– Katarzyna Rogoźnicka była pracownik polskiej placówki dyplomatycznej w Kazachstanie,
– Przemysła Przyjazny doradca Krajowej Izby klastrów Energetycznych. 
 Zrzeszenia Polskich Inżynierów i Techników Badenii-Wirtembergii i i Bawarii. 
Planowane wydatki na odbudowę Ukrainy to 900 000 000 milionów amerykańskich dolarów. Dziś polskie firmy pomagają w dostawach niezbędnych rzeczy dla Ukrainy, ale także obywatelom tego kraju potrzebującym pomocy od roku. Firmy z Polski mogą aktywnie uczestniczyć w odbudowie kraju, ale w tym zakresie muszą połączyć siły by skutecznie pozyskiwać zlecenia – mówił Jacek Piechota z Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jacek Piechota zapowiedział organizację kolejnej konferencji gospodarczej Baltic Business Forum w Świnoujściu. 
Na zdjęciu Oświetlenie uliczne firmy Lena Lighting ze Środy Wielkopolskiej może być polską marką w Ukrainie.
 
Pomorze Zachodnie ma dobre położenia do bycia centrum logistycznego pomocy i przebudowy Ukrainy po wojnie. Dysponujemy portami, sprawną logistyką. W tym zakresie możemy współpracować nawet z portem w Schwedt. Najważniejsze, że posiadamy doświadczone firmy w przebudowie i budowaniu sieci energetycznych jak ZEG Gryfice, w zakresie oświetlenia ulicznego Lena Lighiting czy ZKlaster z dużym potencjałem w budowaniu zielonej sieci energetycznej. W Gnieźnie jest startup Polska Grupa Wodorowa. Jako Polacy możemy dużo zaoferować. Warto wspomnieć też o firmach z branży wodno – kanalizacyjnej jako Wodociągi Zachodniopomorskie – mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie. 
 
Konferencja w Gryficach organizowana przez Gryficki Klaster Energii i odbywała się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Organizację wydarzenie wspierali również:
– Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie,
Uczniowie z Zespołu Szkół im. Czesława Miłosza w Gryficach oraz Liceum Plastycznego w Gryficach wzięli udział w konferencji jako wolontariusze wspierając organizatorów w przygotowaniu wydarzenia.

ARiMR wydłuża termin wniosków na OZE

(red.)

Dodaj komentarz