Wysoka kultura trafia pod strzechę. “TRAVIATA” Opery na Zamku ONLINE już w ten Weekend

W sobotę i niedzielę 19 i 20 grudnia Opera na Zamku w Szczecinie zaprezentuje w sieci jedną z największych oper w historii – „Traviatę” G. Verdiego. Nagranie szczecińskiej premiery z 2016 roku, w reżyserii Michała Znanieckiego, pod kierownictwem muzycznym Vladimira Kiradjieva dostępne będzie na stronie internetowej Opery na Zamku za opłatą 10 złotych.

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w tejże uczcie wysokiej kultury, zważywszy na to, że przedstawienie Traviaty w wykonaniu artystów Opery na Zamku w Szczecinie, to chyba najlepsze z przedstawień jakie widziałem. W dobie panującej pandemii Covid-19 oderwanie się od rzeczywistości i obejrzenie wraz z rodziną tego pięknego przedstawienia za 10 zł, nie jest moim zdaniem kwotą wygórowaną. Zdaje sobie sprawę, że przedstawienie na sali opery w atmosferze kuluarów, to nie to  samo co oglądanie przedstawienia w domu. mimo wszystko zachęcam do łyku kultury w ramach swoich czterech ścian.

 

PREMIERA ONLINE  w sobotę 19.12.2020 o godz. 00:00  Cena biletu 10 zł.

 

Opis:

Dzieje kurtyzany Violetty, znajdującej po raz pierwszy w życiu prawdziwą miłość i odtrąconej, a jednocześnie śmiertelnie chorej, poruszają publiczność operową od ponad półtora stulecia.

Szczecińska realizacja “Traviaty” przenosi widza w świat współczesnego blichtru, gdzie jak w lustrze odbija się rozpaczliwa pustka uczuciowa dzisiejszych ludzi. Tropem takich filmów jak „Diabeł ubiera się u Prady” czy „Prêt-à-porter” Altmana Michał Znaniecki buduje otoczenie Violetty jak wielki pokaz mody Vogue’a, gdzie emocje są mniej ważne niż nowe trendy i relacje biznesowe. Wśród bogatych wnętrz paryskiego hotelu, wśród przyjęć i czerwonych dywanów, wśród spektakularnych kostiumów „haute couture” Violetta pokaże znowu swoje współczesne oblicze i stanie się symbolem krytyki dzisiejszych relacji międzyludzkich.

Reżyser Michał Znaniecki o spektaklu:Traviata” była skomponowana przez Giuseppe Verdiego jako lustro ówczesnego świata społecznego. Publiczność weneckiego teatru La Fenice nie spodziewała się tak współczesnej i krytycznej analizy jej własnej egzystencji. Verdi był zmuszony do zmiany epoki, ale jego opera, pokazująca Paryż jako pustynię emocji jest aktualna i uniwersalna. Choć świat kurtyzan i pojedynków się skończył, nadal możemy śledzić losy chorej Violetty, która decyduje się na ucieczkę ze świata blichtru i pozorów, aby szukać miłości. Jej samotność, jej choroba, a nawet jej poświęcenie dla ukochanego stają się kontrastem dla przyjęć i gier towarzyskich, które do dzisiaj ocierają się o metaforyczną prostytucję. W naszej inscenizacji pokazujemy współczesny świat mody, świat operacji plastycznych i luksusów, które skrywają prawdziwe ludzkie uczucia pod maską człowieka sukcesu. (…) Tematyczne kolekcje znanych stylistów przybliżają nas do absurdów rządzących światem „fashion show biznesu”, przechodząc przez pokaz historii mody i modę ogrodową, aż do paradoksalnego „funeral show”, czyli pokazu mody pogrzebowej, która też może być ekonomicznym interesem.

Cóż bardziej bliskiego zamysłowi Verdiego, aby zdemaskować chorobę Paryża, w którym jedyną wrażliwą postacią wydaje się kurtyzana Violetta mówiąca o miłości i o Bogu częściej niż nawet Germont, symbol mieszczańskiego świata norm i zasad!

Kontekst pokazów mody, intryg poza wybiegami i wielkiego świata celebrytów pokaże bardzo dobitnie problem Violetty i jej ukrywanej choroby (w naszej inscenizacji jest to choroba naszej cywilizacji, czyli nie gruźlica, a rak) (…)”.

 

Link do zakupu biletów: https://www.opera.szczecin.pl/repertuar/traviata-online

Trailer spektaklu:

Realizatorzy:

Reżyseria

Michał Znaniecki

Kierownictwo muzyczne

Vladimir Kiradjiev

Scenografia

Luigi Scoglio

Kostiumy

Joanna Medyńska

Choreografia i ruch sceniczny

Elżbieta Szlufik-Pańtak

Grzegorz Pańtak

Reżyseria świateł

Bogumił Palewicz

Przygotowanie chóru

Małgorzata Bornowska

Asystent reżysera

Grzegorz Pańtak

Asystent dyrygenta

Bartosz Olejnik

Asystent scenografa

Alejandro Contreras Cortes

Asystent choreografa

Anna Tłokińska

Obsada:

Violetta Valéry

Marcelina Beucher

Alfredo Germont

Andrzej Lampert

Flora Bervoix

Gosha Kowalinska

Giorgio Germont

Leszek Skrla

Annina

Agnieszka Kadłubowska

Gaston de Letorieres

Piotr Zgorzelski

Baron Douphol

Krzysztof Bobrzecki

Markiz d’Obigny

Adam Tomaszewski

Doktor Grenvil

Janusz Lewandowski

Józef

Felipe Cespedes

Służący Flory

Marcin Scech

Komisarz

Michał Marszałek

Orkiestra, Chór i Balet Opery na Zamku

Dyrygent

Vladimir Kiradjiev

Inspicjent

Maria Malinowska-Przybyłowicz, Izabela Mielczarek

 Fot. M. Grotowski©Opera na Zamku

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

OPNZ/GN

Andrzej Bugajski

Dodaj komentarz