O zielonej energii i samowystarczalnych energetycznie domach rozmawiali uczestnicy konferencji dotyczącej klastrów energii w Łobzie.

Kilkudziesięciu uczestników miało okazję rozmawiać z praktykami w zakresie projektowania i budowania OZE oraz dofinansowań.

Chcemy zachęcić mieszkańców wsi do zaangażowania się w proces transformacji energetycznej w Polsce, bo jak pokazuje to chociażby wojna na Ukrainie, warto dywersyfikować źródła energii. Wiemy, że taka transformacja to duże wyzwanie, ale mamy nadzieję, że właśnie dzięki takim programom, jaki oferujemy teraz, technologia bezemisyjna stanie się popularna również wśród mieszkańców terenów wiejskich – mówiła Halina Szymańska prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

ARiMR podjął decyzję o wydłużeniu składania wniosków do 15 marca na działanie dofinansowujące budowanie OZE przez rolników.

Agnieszka Spirydowicz reprezentująca  ZKlaster i Dolnośląską Doliną Wodorową, przedstawiła model samowystarczalnych gospodarstw domowych w zakresie energii. Zwróciła uwagę na potrzebę magazynowania energii w ramach lokalnych wspólnot.

Michał Karbowniczyn z Domu Finansów wskazał źródła finansowania inwestycji poprzez dotacje, pożyczki oraz leasingi.

Organizatorami spotkania byli; Gryficki Klaster Energii, Zklaster, Miasto Łobez.

Celem spotkań jest integracja lokalnych przedsiębiorców w zakresie możliwości udziału w rosnącym rynku OZE. Tu są potrzebni monterzy, projektanci, specjaliści do spraw serwisu. Łobez to jedno z niewielu miast w którym działa klasa w kierunku OZE. Dziś inwestorzy szukają terenów z dostępem do zielonej energii. I takie miasta jak Łobez będą liderami w pozyskiwaniu dużych miast – mówi Łukasz Piotr Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

Na zdjęciach:

Łukasz Piotr Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie i Michał Karbowniczyn ekspert ds. finansowania firm

Agnieszka Spirydowicz Zklaster i Dolnośląskiej Doliny Wodorowej wskazywała kierunki rozwoju OZE w Polsce

Piotr Ćwikła burmistrz Łobza zapewniał o wizji miasta na tanią energię dla mieszkańców

Halina Szymańska prezes ARiMR i radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

ARiMR wydłuża nabór wniosków w ramach programu promującego OZE do 15 marca. 

Dodaj komentarz