Uniwersytet Szczeciński zaprasza na Noc Biologów

XII edycja: 13 stycznia 2023

Pracownicy i Studenci Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają wszystkich pasjonatów przyrody do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”, która obędzie się 13 stycznia br. Tegoroczne hasło przewodnie to „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się wiele fascynujących ciekawostek na temat wody. Poznają osobiście skorupiaki planktonowe oraz dennych mieszkańców zbiorników. Dowiedzą się m.in. gdzie żyją i co porabiają ważki zanim natura doda im skrzydeł i czy akurat to, że są tam, gdzie są, to dobrze świadczy o jakości wody czy wręcz przeciwnie? Co jeszcze pływa w rzece czy jeziorze lub siedzi przyczajone na dnie? Czy mamy się czego obawiać? Więcej szczegółów na warsztatach laboratoryjnych poświęconych badaniom mikrobiologicznym wody oraz pokazie: „Pasożyty w wodzie”.

Dodatkowo, będzie można się dowiedzieć, że Szczecin ma własną „Amazonię”, będącą plątaniną kanałów, dzikich zakątków, zamieszkałą przez rzadkie gatunki zwierząt, a przede wszystkim ptaków. Zainteresowanych tematem zapraszamy na prezentację multimedialną poświęconą Międzyodrzu, bo o nim mowa, połączoną z bogatą dokumentacją fotograficzną tego regionu.

Proponujemy też dać się „wciągnąć” w torfowiska – poświęcić chwilę uwagi tym fascynującym ekosystemom, należących do jednych z najszybciej zanikających w naszej strefie klimatycznej. Będzie można poznać je bliżej oglądając alegaty zielnikowe

Podczas Nocy Biologów będzie poruszany także temat katastrofy ekologicznej na Odrze. Zaprezentowany zostanie wykład „Co dalej z Odrą”, podczas którego będzie można zadawać pytania ekspertowi w tej tematyce. Zapraszamy również do obejrzenia dwóch wystaw. Jedna poświęcona jest wybranym grzybom leczniczym i trującym, które możemy spotkać nie tylko podczas jesiennego grzybobrania. Druga, to wystawy szkła laboratoryjnego – podstawowego wyposażenia każdego laboratorium. Poznacie historię szkła oraz o jego przeznaczenie: czy zlewka służy do zlewania zlewek? a bagietki czy to coś co można zjeść? O tym i o wielu innych ciekawych przykładach będzie można dowiedzieć się podczas zwiedzania.

W programie wydarzenia nie zabraknie również bardzo popularnych wykładów m.in. na temat dobierania się ludzi w pary, śmiechoterapii z pokazem kilku technik śmiechoterapeutycznych. W tym dniu będzie także okazja do odwiedzenia nowocześnie wyposażonych laboratoriów, poznania techniki badawczych jakimi posługują się na co dzień naukowcy, a także do samodzielnego wykonania doświadczeń i zaobserwowania ciekawych zjawiska.

Organizatorzy przygotowali łącznie ok. 20 zajęć w formie warsztatów, pokazów, laboratoriów o charakterze obserwacyjnym jak i doświadczalnym. Będzie możliwość m.in. samodzielnego wykonania preparatów mikroskopowych z bakterii lub „własnoręcznie” oznaczyć grupę krwi.

Zajęcia stacjonarne będą prowadzone wyłącznie dla osób wcześniej zarejestrowanych. Rejestracji na zajęcia można dokonywać na stronie Nocy Biologów.

 

Program Nocy Biologów

 

 

Inny ciekawy artykuł

Parking za Urzędem Miasta i Gminy już cyka

 

 

Dodaj komentarz