Wyjątkowo niska stopa bezrobocia, plasująca się na poziomie 3,1%, zdecydowanie może napawać optymizmem każdego poszukującego w Szczecinie zatrudnienia. Pracę znajdą tu przedstawiciele najrozmaitszych zawodów i profesji, zarówno na cały etat jak i część etatu. Praca z językiem obcym w Szczecinie – głównie niemieckim i angielskim – nie tylko jest wyjątkowo łatwo dostępna, ale również bardzo dobrze płatna. W jakich zawodach najczęściej pojawia się praca i jakie wymagania postawią przed nami pracodawcy? Gdzie najlepiej szukać pracy w Szczecinie? Praca z językiem obcym w Szczecinie – czy łatwo ją dostać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Rynek pracy w Szczecinie – kompleksowa analiza

Biorąc pod uwagę wyłącznie dane statystyczne, należy z całą pewnością podkreślić fakt, że pracę w Szczecinie zdobyć może zasadniczo każdy, bez względu na poziom wykształcenia czy nabyte umiejętności – setki wakatów w rozmaitych zawodach i profesjach czekają na kandydatów gotowych by się ich podjąć. Niemniej, istnieje kilka sektorów, w których deficyty są zdecydowanie większe niż w innych.

Największe zapotrzebowanie na pracowników odnotowuje się w branży transportowej i budowlanej. Pracę bez problemu zdobędzie kierowca międzynarodowy, kierowca lokalny, kierowca autobusu, dostawca, kurier czy magazynier. Z kolei w przypadku branży budowlanej, najłatwiej o zatrudnienie będzie miał betoniarz, brukarz, zbrojarz, cieśla, spawacz, czy operator maszyn. Bez trudu pracę otrzyma zarówno szeregowy pracownik fizyczny jak i inżynier budownictwa.

W Szczecinie dość istotny jest przemysł i produkcja, a więc szereg zawodów, dla których wykonywania niezbędne będą zarówno umiejętności techniczne, jak i sprawność fizyczna. Nie bez znaczenia jest także branża handlowo-usługowa i gastronomiczna. Chodzi tu przede wszystkim o takie profesje jak kasjer-sprzedawca, kelner, barman, kucharz, czy recepcjonistka. Biorąc pod uwagę bliskość niemieckiej granicy, to właśnie w tych zawodach w Szczecinie znajomość języka niemieckiego będzie każdorazowo mile widziana.

Branża IT i finanse to ostatnie z sektorów, w których deficyty są mocno zauważalne. W przypadku pierwszej z nich, największe szanse na stabilne zatrudnienie będzie miał programista (różne języki) grafik komputerowy, analityk IT czy administrator baz danych. W przypadku drugiej ze wzmiankowanych branż, najbardziej poszukiwanym zawodem będzie księgowy, agent ubezpieczeniowy czy pracownik banku.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Szczecinie?

Istnieją przynajmniej trzy miejsca, w których pracy szukać można efektywnie, choć nie da się ukryć, że jeden ze sposobów przyćmiewa swą efektywnością pozostałe. Chodzi oczywiście o internet i wszelkiego typu portale ogłoszeniowe, agregujące rozmaite oferty. Dzięki nim, zarówno kandydaci jak i przedsiębiorcy mogą przyspieszyć proces rekrutacyjny nawet o kilka tygodni, prędko wyszukując najbardziej dla siebie korzystne możliwości współpracy. Jeżeli zatem zależy Ci na szybkim zdobyciu zatrudnienia, sprawdź na GoWork jakie perspektywy otwiera przed Tobą praca w Szczecinie!

Oczywiście możesz również postawić na nieco bardziej tradycyjne metody poszukiwania pracy. Jedną z nich jest osobiste udanie się do określonego zakładu pracy i pozostawienie swojego CV na biurku pracodawcy. Z tej metody korzystają przede wszystkim uczniowie i studenci pilnie poszukujący stażu, ale nie jest ona zarezerwowana wyłącznie dla nich. Sposób ten co prawda nie gwarantuje Ci natychmiastowego otrzymania zatrudnienia – szczególnie, gdy formalnie rekrutacja nie została otwarta – ale możesz mieć pewność, że jeżeli dobrze się zaprezentujesz, to pracodawca priorytetowo potraktuje Twoją kandydaturę w trakcie najbliższego naboru.

Ostatnią z godnych rozważenia możliwości jest wizyta w miejscowym urzędzie pracy i przejrzenie aktualnie dostępnych ofert. Wbrew obiegowej opinii, tutejsze anonse adresowane są nie tylko do pracowników fizycznych o niewielkim doświadczeniu czy niskich kwalifikacjach, ale również do osób o wyższym wykształceniu i bogatym wachlarzu kursów i szkoleń. Ostatecznie można zarejestrować się jako osoba bezrobotna, licząc na szereg rozmaitych benefitów.

Praca z językiem obcym w Szczecinie – jakie są perspektywy?

Języki obce, a w szczególności język angielski, to w dobie globalizacji jedna z najbardziej pożądanych przez pracodawców kompetencji. W większości branż jest to po prostu atut mile widziany, choć w branży hotelarskiej czy IT znajomość języka angielskiego będzie absolutnie niezbędna.

Szczecin jest jednak pod tym kątem miastem specyficznym, głównie z uwagi na bliską odległość Niemiec i powiązania gospodarcze miasta z naszym zachodnim sąsiadem. Umiejętność porozumiewania się w języku niemieckim może w wielu przypadkach oznaczać nie tylko awans, ale i priorytetowe potraktowanie kandydatury podczas rekrutacji. Obecność licznych, niemieckich turystów, przedsiębiorców i pracowników niejako wymusza na szczecińskich przedsiębiorcach ujęcie w ogłoszeniu tej umiejętności jako niezbędnej. Jeżeli zatem znasz język obcy (niemiecki bądź angielski) to możesz mieć pewność, że niezależnie jaka to praca, Szczecin będzie w stanie zaoferować Ci godziwe warunki zatrudnienia.

Mieszkanie deweloperskie w Gdańsku – za ile?

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz