Rynek pierwotny Gdańska to jedna z najatrakcyjniejszych, a zarazem najdroższych mieszkaniówek w kraju. Ceny tu rosną w zadziwiającym tempie – przykładowo, w drugim kwartale 2022 roku średnie stawki za metr kwadratowy w Gdyni wzrosły o około 27 procent, wyprzedzając nawet Warszawę.

Dziś analizujemy bieżącą politykę cenową deweloperów Gdańska i Gdyni i odpowiadamy na pytania:

  • Dlaczego rosną ceny mieszkań?
  • Czy da się kupić nowe mieszkanie w przystępnej cenie?
  • Gdzie szukać taniego mieszkania w Gdańsku lub domu?

Dlaczego ceny idą w górę?

Podwyżki cenowe już stały się codziennością dla Polaków – dotyczą też rynku pierwotnego, i w tym przypadku są związane nie tylko z rekordową inflacją. Niemniej istotnym problemem dla budowlanki są wysokie ceny oraz problemy z dostępnością materiałów i surowców, a także kłopoty z odpływem pracowników. Działki inwestycyjne są wyceniane coraz wyżej i coraz mniej dostępne, a nowelizacja aktów prawnych dotyczących działalności deweloperskiej oraz podnoszące się standardy budownictwa dodatkowo utrudniają procesy budowy.

Poza tym, wielu wiodących deweloperów, takich jak Robyg, Develia, Skanska, Euro Styl czy Inpro, wdraża innowacyjne rozwiązania technologiczne, które też słono kosztują. Podnoszą jednak efektywność energetyczną i są przyszłościowe.

Tanie mieszkanie w Trójmieście – czy to jest możliwe?

Tak, średnia stawka potrafi zrazić wielu, ale rozpiętość cen wciąż pozostaje duża – w ofercie deweloperów Gdyni i Gdańska znajdziemy całkiem sporo opcji ze średniej lub nawet dolnej półki cenowej. Są to przede wszystkim mieszkania na osiedlach wielorodzinnych oraz domy.

Jeśli szukasz budżetowego mieszkania – przyjrzyj się dzielnicom sypialnianym, takim jak Orunia Górna, Jasień, Ujeścisko-Łostowice, Osowa czy Piecki-Migowo. Tu znajdziesz najwięcej nowoczesnych osiedli z cenami mieszkań już od około 7000 złotych za metr kwadratowy. W Gdyni to będą dzielnice Mały i Wielki Kack, Chwarzno-Wiczlino, Dąbrowa, Karwiny, Cisowa, Chylonia.

Jeśli zaś wolisz kameralność i chcesz mieć więcej przestrzeni – postaw na dom jednorodzinny. Tego typu inwestycji jest ostatnio coraz więcej, zwłaszcza na przedmieściach i w oddalonych od centrum dzielnicach Gdańska i Gdyni. Jest to najtańszy typ nieruchomości deweloperskich – stawki zaczynają się już od 4000-5000 złotych za metr kwadratowy.

Mieszkanie w przystępnej cenie – przykłady

Wśród inwestycji z datą oddania do użytku planowaną na najbliższe lata też jest dość sporo ofert ze średniej półki cenowej. Oto kilka przykładów.

  • Osiedle Dynamika – kompleks wielorodzinny wyposażony w zaplecze rekreacyjno-sportowe, położony w gdańskim Ujeścisku. Na osiedlu działają też lokale handlowo-usługowe.
  • Osiedle Start – ulokowane na gdańskich Kokoszkach monitorowane osiedle budynków wielorodzinnych. Posiada zaplecze usługowe i wspólne strefy wypoczynku.
  • Kompleks Leśna Dolina w dzielnicy Piecki-Migowo składa się z domów jednorodzinnych o powierzchni od 156 do 350 metrów kwadratowych. Teren osiedla jest zamknięty i w pełni zaaranżowany.

 

Inny ciekawy link

 

 

Artykuł Sponsorowany

 

 

 

Dodaj komentarz