12 października ważnym dniem dla Frankowiczów

Odbyła się rozprawa TSUE o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Przez lata banki miały znaczną przewagę wobec dochodzących swoich praw kredytobiorców w szwajcarskiej walucie. Jak jednak wskazują statystyki, w I i II kwartale tego roku 97% orzeczeń sądowych w sprawach „frankowych” sprzyjało właśnie kredytobiorcom. Wpływ na ten trend miał ważny wyrok z 2019 roku w sprawie Państwa Dziubak, kiedy TSUE uznało określone klauzule w umowach kredytowych za niedozwolone. Dziś Trybunał zajął się sprawą o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Czego mogą spodziewać się Frankowicze?

Posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich od lat borykają się ze skutkami nieuczciwych umów kredytowych. W dniu 12 października 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął się polską sprawą „frankową”, która dotyczy wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. W konsekwencji Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skierował do TSUE pytanie prejudycjalne.

Naliczanie przez bank opłat za korzystanie przez kredytobiorcę z kapitału było głównym wątkiem dzisiejszej rozprawy. – Sprawa ta jest kluczowa dla rozstrzygnięcia wielu spraw sądowych skierowanych przez banki przeciwko kredytobiorcom o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Jednocześnie wynik tej sprawy zapewni konsumentom skuteczną ochronę przed przyszłymi roszczeniami banków o wspomniane wynagrodzenie.” – mówi Sylwester Kasprzewski, radca prawny ze szczecińskiej Kancelarii Gryf, który na co dzień zajmuje się sprawami Frankowiczów. – „Głos Trybunału unijnego rozwiewa wątpliwości Frankowiczów. Choć wyrok opublikowany będzie w późniejszym czasie, to należy zwrócić uwagę na dotychczasowe, korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo TSUE”dodaje Sylwester Kasprzewski.

Co istotne, po stronie kredytobiorców we frankach opowiedziała się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a także Rzecznik Praw Obywatelskich. W ich opinii dochodzenie roszczeń za korzystanie z kapitału przez bank od konsumenta jest niedopuszczalne. Stanowisko polskiego rządu bazuje na argumentach UOKiK i Ministerstwa Sprawiedliwości, nie uwzględnia niekorzystnej dla kredytobiorców opinii Komisji Nadzoru Finansowego. Według Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uznanie prawa banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przerzucałoby negatywne konsekwencje stosowania klauzul niedozwolonych wyłącznie na konsumentów, co byłoby sprzeczne z unijną dyrektywą 93/13.

Na dzisiejszej rozprawie TSUE wysłuchał stanowisk stron, w tym pełnomocnika kredytobiorcy w którego sprawie zostało skierowane pytanie prejudycjalne do Trybunału unijnego – Pana Arkadiusza Szcześniaka, prezesa Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Trybunał unijny wysłuchał stanowisk stron, jednocześnie stając po stronie kredytobiorców. Przewodniczący KNF bronił swojej ekonomicznej opinii w tym temacie, stwierdzając, że pozbawienie banków tego wynagrodzenia, osłabi sektor bankowy. TSUE uznał, że opinii ekonomicznych nie będzie brał pod uwagę, skupi się jedynie na kwestiach prawa i sprawa będzie rozpoznawana wyłącznie na kanwie dyrektywy 93/13. Następnym krokiem będzie opinia Rzecznika Generalnego TSUE, która wydana będzie w dniu 16.02.2023 r., a po niej wyrok w niniejszej sprawie.

Kredytobiorcy coraz częściej decydują się na podjęcie walki z kredytodawcami. Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć, że w znacznej większości przypadków Frankowicze wygrywają z bankami. 97% spraw zakończonych korzystnie dla kredytobiorców to efekt przeniknięcia stanowiska TSUE do świadomości sędziów i treści uzasadnień orzeczeń sądów w Polsce. – „Można zdecydowanie stwierdzić, że orzecznictwo w sprawach kredytów „frankowych” jest mocno ukształtowane. Spodziewamy się, że po dzisiejszej rozprawie Frankowicze, którzy do tej pory nie brali pod uwagę dochodzenia o własne środki finansowe, zdecydują się na ten krok” – komentuje radca prawny Sylwester Kasprzewski.

W czwartek, 13.10 o godz. 17:30 w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbędzie się otwarte spotkanie z udziałem radcy prawnego Sylwestra Kasprzewskiego. Podczas spotkania zostanie omówiona rozprawa TSUE o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, a także objaśnione będą inne istotne zagadnienia związane z kredytami „frankowymi”.

Komentarza udzielił:

Radca Prawny Sylwester Kasprzewski

(red.)

Fot. Pexels

 

Inny ciekawy artykuł

Glewice tracą Komarowo zyska

 

 

Dodaj komentarz