VI Zlot Zimnowojenny. Kołobrzeg, 11-12.07.2020 r.

Najbliższy weekend upłynie w Kołobrzegu pod znakiem konfliktu NATO-Układ Warszawski. Po trzech latach nad ujście Parsęty wraca Zlot Zimnowojenny. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce po przerwie spowodowanej pandemią.

11 i 12 lipca Port Jachtowy zamieni się w prawdziwy poligon. Będą tu obozować grupy rekonstrukcyjne i stacjonować zabytkowe pojazdy militarne. – Zlot Zimnowojenny powraca do miejsca, w którym w 2015 r. się rozpoczynał, czyli Kołobrzegu. Wspólnie z lokalnym samorządem chcemy maksymalnie wykorzystać rękojmię powojennej historii militarnej miasta – wyjaśnia Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. To właśnie ta instytucja jest głównym organizatorem przedsięwzięcia, które od kilku lat znajduje się w czołówce wydarzeń promujących najnowsze dzieje wojskowe w naszym kraju.


Ze względów bezpieczeństwa zlotowisko podzielone zostało na dwie, zamknięte strefy: rekonstrukcyjną przy zbiegu ul. Warzelniczej oraz wjeździe na Most Portowy oraz edukacyjną tuż obok Reduty Bagiennej. W każdej jednorazowo nie będzie mogło przebywać więcej niż 150 osób wliczając zarejestrowanych uczestników. – Stawiamy na muzeum na otwartym powietrzu – żywą ekspozycję przybliżającą bardzo ciekawe lata 1945-1992. Dzięki kontrolowanej rotacji zwiedzających każdy, całkowicie bezpłatnie, będzie miał szansę zobaczyć co tym razem przygotowaliśmy – informuje dyrektor Ostasz. Dodaje, że opracowany przez kierowaną przez niego instytucję, szczegółowy plan zabezpieczenia otrzymał pozytywną rekomendację Państwowego Inspektoratu Sanitarnego w Świnoujściu, pod kuratelą którego znajduje się kołobrzeski Port Jachtowy.

W VI Zlocie Zimnowojenny udział weźmie ponad dwadzieścia zabytkowych wozów militarnych, w tym transportery opancerzone, działo samobieżne, artyleria czy potężne, terenowe ciężarówki. Ponadto, w strefie edukacyjnej, pojawią się stanowiska przygotowane przez Muzeum Oręża Polskiego oraz zaprzyjaźnione placówki z Piły i Stargardu. Będzie tam można obejrzeć mobilne wystawy oraz, co ważne zwłaszcza dla najmłodszych, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych.
Wydarzenie trwać będzie w sobotę (11 lipca), od godz. 11.00 do godz. 19.00 oraz niedzielę (12 lipca), od godz. 11.00 do godz. 15.00 na terenie Portu Jachtowego w Kołobrzegu. Wstęp na teren zlotowiska jest bezpłatny. Przedsięwzięcie powstało dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego.

VI Zlot Zimnowojenny – mapka wydarzenia:

Godziny otwarcia stref zlotowych dla zwiedzających:
Sobota, 11.07.2020 r. – godz. 11.00-19.00 (oficjalne otwarcie: godz. 12.00).
Niedziela, 12.07.2020 r. – godz. 11.00-15.00.

VI Zlot Zimnowojenny – zasady bezpieczeństwa:

Na terenie stref zlotowych nie będzie mogło przebywać jednocześnie więcej niż 150 osób w każdej.
Zwiedzanie stref odbywać się będzie tylko w wyznaczonych godzinach.
W trakcie zwiedzania należy zachować co najmniej 2 m odległości między osobami.
Podczas zwiedzania stref nie będzie można się cofać.
Podczas zwiedzania nie będzie można dotykać prezentowanego sprzętu.
Podczas zwiedzania nie będzie można przekraczać linii wyznaczonych barierkami oraz taśmami.
Organizatorzy rekomendują zakrywanie ust oraz nosa w czasie zwiedzania.

Dodaj komentarz