Temat odkrytego basenu przy ulicy Spacerowej w Goleniowie zawsze powraca wraz z letnim sezonem.

Fajna, miła przestrzeń z dwoma basenami. Trawka, słonko, cień – wszystko czego potrzeba mieszkańcom naszego miasta w upalne dni.

Niestety z żalem informujemy, iż na teren rekreacyjny basenu wchodzić nie można. Jest to bowiem – jak informuje tablica wywieszona na płocie – teren prywatny.

Jest to teren prywatny czy nie ?

Kilka lat temu na mocy porozumienia pomiędzy Gminą Goleniów, a dzierżawcą teren basenu wraz z infrastrukturą został przekazany pod zarząd jednemu ze stowarzyszeń. Kwota dzierżawy to symboliczna złotówka. W zamian za praktycznie zerową opłatę podmiot zobowiązał się utrzymywać obiekt, przeprowadzać remonty i nim zarządzać. Należy zauważyć, iż zarząd majątkiem gminnym miał być prowadzony w taki sposób, aby mieszkańcy mogli z niego korzystać. Czy tak jest ? Raczej nie.

Rok 2022 jest trzecim rokiem, w którym z basenu korzystać nie można. Dwa poprzednie lata to okres pandemiczny, gdzie przepisy odgórne regulowały kwestie dostępu społeczności do obiektów rekreacyjnych. Rok 2022 to rok, w którym restrykcje COVID-owe ustąpiły w całości, mimo to basen jest nieczynny.

Powodem, jak się domyślamy, jest brak chętnych do pracy na stanowisko ratownika wodnego. Jednak czy tylko to jest czynnikiem wpływającym na zamknięcie bram obiektu dla społeczności lokalnej ?

Na marginesie jedynie wspomnimy, iż duży basen został napełniony i przygotowany do sezonu. Czy racjonalnie zarządzający podmiot poczyniłby takie kroki wiedząc, że nie będzie czerpał z tego zysków ? Raczej nie. Dla kogo więc i w jakim celu basen jest pełny ? Kim są szczęśliwi wybrańcy mogący w upalne dni korzystać z mienia gminnego. Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, ze nie są to mieszkańcy naszego miasta ani gminy.

Kamila Chilkiewicz – Piwowarska

 

Dodaj komentarz