Twórca Teatru Krzyk Marek Kościółek przebywał w Tbilisi – /Gruzja/ (30.VII-3.VIII) na spotkaniu roboczym z “Tbilisi Shelter City”, organizacją pozarządową zajmującą się wsparciem aktywistek i aktywistów działających na rzecz praw człowieka i demokracji w krajach b. ZSRR, na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie.
Marek razem z innym członkiem TK Marcinem Szczycińskim wzięli udział również w spotkaniu roboczym z Ludmiłą Bataliną z Ukrainy i Zaremą Zaudinovą z Czeczeni (na zdjęciu). Opowiadali o dwudziestoletniej drodze Teatru Krzyk, autorskich wypowiedziach maszewskiego teatru oraz pracy warsztatowej z różnymi grupami ludzi (szczególnie z grupami defaworyzowanymi i wykluczonymi)
Jednym z najważniejszych tematów była Ukraina. Rozmawialiśmy też o innych krajach dotkniętych przez rosyjską agresję (20% gruzińskiego terytorium jest okupowane przez Rosję, zaś Czeczenia została brutalnie spacyfikowana i po dwóch wojnach stała się satrapią sterowaną przez Kreml). Wspominaliśmy w tym kontekście nasz plenerowy spektakl „Nord Stream” z 2009 r, w którym ostrzegaliśmy wówczas przed prowadzoną polityką gazową Europy (protestowaliśmy tym spektaklem szczególnie przeciwko stanowisku ówczesnej polityki gazowej Niemiec).
Podczas pobytu w stolicy Gruzji Marek Kościółek pracował z osobami z kilku krajów (Kirgizja, Rosja, Ukraina, Tadżykistan, Izrael – na zdjęciu), którzy działają w swoich krajach w przestrzeni niezależnej od swoich Rządów (niezależni dziennikarze, pedagodzy, przedstawiciele NGO), co niestety przyczynia do tego, że żyją w bezpośrednim zagrożeniu swojego życia (dlatego m.in nie pokazujemy ich twarzy na zdjęciu).
Wizyta w Gruzji przedstawicieli maszewskiego teatru możliwa była dzięki grantowi wyjazdowemu w ramach Program RITA – przemiany w regionie, finansowanego przez Fundacja Edukacja dla Demokracji.
TK
Foto: TK

Dodaj komentarz